5.04.2019 - 17.04.2019 Konkursy, Wydarzenia

„Fantastyczne laboratorium” w Rumunii i Mołdawii

Co to jest żywy kabel, jak się robi sztuczny śnieg i mgłę, albo niewidzialny atrament? – to tylko niektóre ze zjawisk, o których dzieci i młodzież dowiedzą się dużo w czasie warsztatów naukowych organizowanych na rumuńskiej Bukowinie i w stolicy Republiki Mołdawii Kiszyniowie przez Instytut Polski z Bukaresztu i jego partnerów.

Podczas interaktywnych zajęć edukatorzy z polskiego Centrum Nauki Experyment w Gdyni opowiedzą ponad 400 uczniom m.in. o naukowych dokonaniach Polaków i naukowców z innych krajów. Uczestnicy warsztatów poznają nie tylko tajniki niektórych filmowych i teatralnych efektów specjalnych, ale przede wszystkim dowiedzą się, jak zachodzi wiele zjawisk chemicznych i przyrodniczych. 

Najmłodsze dzieci przeprowadzą też różne eksperymenty muzyczne, podczas których dowiedzą się jak powstaje dźwięk i nauczą się budować proste instrumenty muzyczne. Bohaterami tych warsztatów będą wybitni polscy kompozytorzy – Fryderyk Chopin oraz Stanisław Moniuszko, nazywany ojcem polskiej opery narodowej. Ta część zajęć jest związana z obchodami Roku Moniuszkowskiego w Polsce, świętowanego z okazji 200. rocznicy narodzin wybitnego kompozytora.

Ekipa z Gdyni rozpocznie swoje pokazy 12 kwietnia w Liceum im. M. Gogola w stolicy Republiki Mołdawii Kiszyniowie. Program warsztatów ułoży się w pełną przygód podróż po historii polskiej i światowej nauki.

Później edukatorzy w dniach 15-17 kwietnia spędzą kilka dni w Rumunii. W ramach corocznego programu  „Szkoła Inaczej”, gdy przez tydzień dzieci nie mają zwykłych lekcji lecz różne ciekawe wycieczki i spotkania, pokażą najciekawsze oblicze nauki uczniom w trzech wsiach na Bukowinie (Nowym Sołońcu, Pojanie Mikuli oraz Pyrtesztach), w rejonie, gdzie koncentruje się największe skupisko polskiej mniejszości w Rumunii.

– W Polsce centra nauki stały się w ciągu ostatniej dekady tak popularne, że działają już praktycznie w każdym większym mieście. Zarażają dzieci pasją do nauki, eksperymentowania, kreatywnego myślenia. Pomagają w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego, który zainicjował cykl warsztatów „Fantastyczne laboratorium”. – W Rumunii i Mołdawii nie ma jeszcze takich instytucji, choć są osoby, które zachęcają władze do ich tworzenia. Mam nadzieję, że zajęcia z polskimi edukatorami będą kolejną inspiracją do tego, by inwestować w edukację naukową dzieci, młodzieży, ale też dorosłych – dodaje.

Partnerami wydarzenia są Ambasada RP w Mołdawii i  Związek Polaków w Rumunii.

– Wspólnie wybraliśmy szkoły, w których nauczany jest język  polski, bądź do których uczęszczają dzieci z mniejszości polskiej. Bardzo się cieszę, że dzięki połączeniu sił możemy pokazać kawałek nowoczesnej Polski i jej osiągnięć w Mołdawii i na Bukowinie. Zależy nam także bardzo na tym, by dzieci, które uczą się polskiego wiedziały nie tylko kim był Henryk Sienkiewicz, ale potrafiły także wymienić kilku wybitnych polskich naukowców i naukowczyń czy wynalazków stworzonych przez swoich rodaków – dodaje Agnieszka Skieterska.

Uczestnicy warsztatów pod okiem doświadczonych edukatorów będą mogli przeprowadzić niektóre eksperymenty samodzielnie. Wśród bohaterów zajęć znajdą się m.in.:

– Kazimierz Funk, który odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1. Jego badania pozwoliły wykryć obecność tego związku chemicznego w rozmaitych pokarmach. Funk jest także autorem terminu „witamina” (łac. vita – życie, amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową), który wprowadził w 1912 roku.

– Prof. Wojciech Świętosławski – chemik i biofizyk, znawca problematyki termochemii, kalorymetrii, ebuliometrii, kriometrii – był dwukrotnie zgłaszany do Nagrody Nobla.

– Jan Czochralski – polski chemik, metaloznawca, wynalazca powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później Metodą Czochralskiego, podstawy procesu produkcji układów scalonych.

– Ignacy Mościcki – polski chemik, naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, a w latach 1926–1939 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 przekroczył wraz z rządem RP granicę polsko-rumuńską. Został internowany przez władze Królestwa Rumunii. Po ustąpieniu z funkcji prezydenta Polski w grudniu 1939 władze rumuńskie zezwoliły na jego wyjazd do Szwajcarii, gdzie mieszkał do śmierci.

Instytut Polski w Bukareszcie od kilku lat stale wspiera rozwój edukacji naukowej w Rumunii i Mołdawii poprzez organizację warsztatów naukowych, wyjazdów studyjnych do Polski dla obywateli obu państw zajmujących się popularyzacją różnych dziedzin nauki, wspieranie wymiany akademickiej, a także uczestnicząc m.in. w wydarzeniach takich jak Festiwal Nauki w Bukareszcie.

Galeria zdjęć >>>

from to
Scheduled Konkursy Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia