Prace, pochodzące z liczącej ponad 40 tysięcy dzieł największej polskiej prywatnej kolekcji plakatu, należącej do Krzysztofa Dydo, wybitnego znawcy tej formy sztuki i właściciela galerii w Krakowie, zostaną prezentowane w Alba Iulii w Casa Forum na zaproszenie Stowarzyszenia Forum Apulum. W czasie Nocy Muzeów, 18 maja 2019 roku, wystawa będzie otwarta dla odwiedzających od godziny 19:00 do północy (ul. Lupșa nr 35).
Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Polska Szkoła Plakatu, jak nazywany jest nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła, była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki, których głównymi bohaterkami są kobiety można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski.
Wśród autorów prac prezentowanych w Alba Iulia nie zabrakło prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia, wśród których ważne miejsce zajmują kobiety m.in. Kaja Renkas, Patrycja Longawa, Monika Starowicz czy Amelia Marcelina.
Ekspozycja pozwala zapoznać się z różnorodnością stylów w polskim plakacie na przełomie XX i XXI wieku, który mimo dominacji mediów elektronicznych, nadal pozostaje wiernym sługą wydarzeń kulturalnych