31.05.2019 - 9.06.2019 Wydarzenia

Polskie kino na festiwalu TIFF 2019

Cztery polskie filmy zobaczą widzowie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania - TIFF w Klużu-Napoce w dniach 31 maja-9 czerwca.

W programie znalazła się również jedna koprodukcja z polskim udziałem.

Instytut Polski w Bukareszcie wspiera udział polskich filmów w Transylvania International Film Festival (TIFF) w Klużu-Napoce. 

POLSKIE FILMY W PROGRAMIE FESTIWALU: 

Kategoria: Supernova 

DOLCE FINE GIORNATA / Słodki koniec dnia 

2019, Polska, 96 min. 

Reżyseria: Jacek Borcuch 
Obsada aktorska: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Vincent Riotta 

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia. 

31 maja, godz. 17.30 – Kino City – sala 4 , ul. Alexandru Vaida Voevod nr 53 B 

3 czerwca, godz. 18.00 – Kino Florin Piersic, Piața Mihai Viteazul nr 11 

 

Kategoria: Cienie 

MONUMENT 

2018, Polska, 108 min.  

Reżyseria: Jagoda Szelc 

Obsada aktorska: Zuzanna Lit, Anna Biernacik, Paulina Lasota 

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat. Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie. Wiedzieli, że praktyki mają się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej Managerki. Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli jak trudna. Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą. Monument. 

1 czerwca, godz. 19.30 – Kino Mărăști, ul. Aurel Vlaicu nr 3 

3 czerwca, godz. 12.30 – Uniwersytet Sapientia, Calea Turzii nr 4 

 

Kategoria: What’s Up Doc?  

SYMFONIA FABRYKI URSUS  

2018, Polska, 60 min. 

Reżyseria: Jasmina Wojcik 

Filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Dokument ma szczególną wartość społeczną       dostarcza zbiorowej narracji lokalnej wspólnocie, osieroconej symbolicznie po zamknięciu fabryki. Artystka skorzystała nie tylko z wywiadów mówionych, ale i pamięci ciała – zaproszeni do udziału w filmie byli pracownicy fabryki mieli odtwarzać gesty, czynności i dźwięki związane z ich codzienną pracą.

3 czerwca, godz. 20.30 – Kino Florin Piersic, Piața Mihai Viteazul nr 11 

8 czerwca, godz. 18.00 – Kino City – sala 3, ul. Alexandru Vaida Voevod nr 53 B 

 

Kategoria: Lekcja religii  

KLER 

2018, Polska, 133 min.  

Reżyseria: Wojciech Smarzowski 

Obsada aktorska: Arkadiusz Jakubik, Robert Wieckiewicz, Jacek Braciak 

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce. Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich. 

4 czerwca, godz. 19.00 – Kino City – sala 4, ul. Alexandru Vaida Voevod nr 53 B 

7 czerwca, godz. 22.00 – Dom Kultury Studentów, Piaţa Lucian Blaga nr 1-3 

 

KOPRODUKCJA Z POLSKIM UDZIAŁEM: 

Kategoria: Supernova  

RZEKA / Ozen 

2018, Kazachstan, Polska, Norwegia, 113 min.  

Reżyseria: Emir Baigazin 

Obsada aktorska: Zhalgas Klanov, Zhasulan Userbayev, Ruslan Userbayev 

Pośród spieczonego kazachskiego krajobrazu żyje rodzina. Pięciu synów, matka i surowy ojciec, który chce zaszczepić w dzieciach poczucie dyscypliny i moralnej prawości. Są odizolowani od współczesnego świata. Rytm życia jest wyznaczany przez prace domowe i kolejne polecenia. W pobliżu ich skromnego domostwa płynie rzeka, której istnienie rodzice trzymali przed synami w tajemnicy. Kiedy jednak chłopcy już ją odkryją, stanie się dla nich miejscem szczególnym. Tu można pływać, bawić się i być po prostu dziećmi, z dala od przeszywającego wzroku ojca. Co stanie się, kiedy w ich świat wkroczy nagle długowłosy chłopak w miastowych ubraniach, z elektryczną deskorolką, iPadem i zapyta ich, czy mają telewizor? 

1 czerwca, godz. 17.30 – Kino City – sala 4, ul. Alexandru Vaida Voevod nr 53 B 

8 czerwca, godz. 12.30 – Kino Arta, ul. Universității nr 3 

 

Cały program festiwalu oraz informacje o biletach 

 

from to
Scheduled Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia