Działania zorganizowały Instytut Polski z Bukaresztu i Narodowa Organizacja Skautów Rumunii. Program wspierały polskie firmy oraz Związek Polaków w Rumunii.
Program „Skauci Bukowinie” składał się z organizowanych regularnie od kwietnia 2019 roku zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez rumuńskich skautów z Suczawy we współpracy z Instytutem Polskim, oraz z kilkudniowego letniego biwaku.
Spotkania odbywały się w soboty w zamieszkanej przez polską społeczność wsi Pojana Mikuli, w tamtejszym zespole szkół z nauczaniem języka polskiego im. Krystyny Bochenek. Wzięło w nich udział ponad 200 dzieci, także z okolicznych miejscowości, w tym pobliskiej Kaczyki.
W trakcie programu, towarzyszącemu obchodom 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią, dzieci uczyły się m.in. jak organizować działania dla swojej społeczności, rozwijały umiejętność pracy w grupie, poznawały podstawowe wartości skautingu, zdobywały też praktyczne umiejętności związane z budową obozowiska.
– Uczniowie z miejscowości zamieszkanych przez społeczność polską na rumuńskiej Bukownie mają niewiele zajęć o Polsce współczesnej, nie mają też bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. Staramy się wypełniać te luki, a także pomagać im odkrywać kraj przodków w ciekawy i angażujący sposób – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego z Bukaresztu, który zainicjował program „Skauci Bukownie”. – Mam nadzieję, że dzięki trwającej już kilka lat współpracy ze skautami rumuńskimi i polskimi harcerzami pomagamy także w kształceniu i wychowywaniu przyszłych liderów, którzy będą chcieli działać na rzecz swoich bukowińskich społeczności – dodaje.
Dzieci, które od wiosny uczestniczyły we wszystkich zajęciach edukacyjnych (ponad 40 uczniów), wzięły udział w kilkudniowym letnim biwaku wspólnie ze skautami rumuńskimi z Suczawy, zorganizowanym w dniach 21-24 czerwca 2019 roku w miejscowości Putnișoara na Bukownie. Wiele z nich po raz pierwszy miało okazję nocować pod namiotami, które trzeba było samodzielnie rozstawić, gotować posiłki czy też po prostu przez kilka dni mieszkać z dala od rodziców.
W czasie biwaku „Kapsuła czasu” zorganizowanego w roku, w którym Polska i Rumunia świętują 100 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych, dzieci poznawały też historię i różne tradycje Polski i Rumunii.
– Biwak i cały program nie mógłby się odbyć, gdyby nie wielkie zaangażowanie naszych partnerów, czyli Narodowej Organizacji Skautów Rumunii (Organizația Națională Cercetașii României) i życzliwej szkoły im. Krystyny Bochenek. Bardzo pomocne było także wsparcie polskich firm działających na rynku rumuńskim, dzięki którym mogliśmy zapewnić dzieciom namioty. Szczególnie dziękuję dwóm pierwszym, które odpowiedziały na nasz apel, czyli Ciechowi Soda i Grupie Exorigo-Upos. Tradycyjnie mogliśmy też liczyć na życzliwość Związku Polaków w Rumunii – dodaje Agnieszka Skieterska.
Program „Skauci Bukownie” będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.
Fot. Katarzyna Zalaszewska