Festiwal zainaugurował koncert jazzowy złożony z utworów Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego (1931-1969) w wykonaniu kwintetu Wojtka Mazolewskiego (WMQ), który odbył się w najlepszym klubie muzycznym Bukaresztu – Control.
– Pełna sala ludzi, to znak, że mamy tu już swoją publiczność – mówił 29 października po koncercie zadowolony Wojtek Mazolewski, który wraz ze swoim zespołem WMQ grał w Rumunii już kilka razy.
Grupa zaprezentowała swój najnowszy program poświęcony Komedzie dopiero po raz drugi poza Polską. Wcześniej wykonała go jedynie za kołem podbiegunowym.
Dzień później, 30 października 2019 roku, widzowie CienePOLSKA uczestniczyli w rumuńskiej prapremierze najnowszego filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. Publiczność przyjęła go bardzo dobrze. Wielu widzów po seansie podkreślało, że mimo iż akcja filmu rozgrywa się w latach 30. XX wieku, przesłanie polskiej reżyserki w świecie kryzysu mediów tradycyjnych i fake news jest niezwykle aktualne.
Tuż przed pokazem filmu Holland, z okazji obchodzonego w Polsce Roku Krzysztofa Komedy upamiętniającego 50. rocznicę śmiercy artysty, widzowie w Bukareszcie obejrzeli również etiudę Romana Polańskiego pt. „Dwaj ludzie z szafą”, będącą pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez pianistę i kompozytora, który odmienił polski jazz.
Przez kolejne dni festiwalu w kinie studyjnym Elvire Popesco w stolicy Rumunii publiczność zobaczyła filmy: „Zabawa zabawa” (reż. Kinga Dębska), „Słodki koniec dnia” (reż. Jacek Borcuch), „Juliusz” (reż. Aleksander Pietrzak), „Kler” (reż. Wojciech Smarzowski) i „Fuga” (reż. Agnieszka Smoczyńska).
– Festiwal CinePOLSKA to często jedyna okazja w roku, aby w Rumunii zobaczyć najnowsze polskie kino na najwyższym światowym poziomie – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który od 2004 roku organizuje festiwal. – W czasie jubileuszowej 15.edycji festiwalu największą publiczność zgromadziły odpowiednio filmy: „Obywatel Jones”, „Kler” i „Słodki koniec dnia”. To jak dobrze są w Rumunii odbierane najlepiej świadczy o tym, że polska kinematografia potrafi poruszać w ciekawy i budzący emocje sposób tematy ważne dla współczesnego człowieka, bez względu na kraj jego pochodzenia. Warto też podkreślić, że wydarzenie jest organizowane się dzięki połączonym wysiłkom dwóch polskich instytucji i przy wsparciu partnerów lokalnych – dodaje.
CinePOLSKA odbywa się w dwóch krajach – Rumunii i Republice Mołdawii. Edycja w mołdawskiej stolicy, Kiszyniowie, rozpocznie się 13 listopada i potrwa do 17 listopada 2019 roku.
Organizatorami Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA są Instytut Polski w Bukareszcie i Stowarzyszenie Filmowców Polskich wraz z partnerami: kinem Elvire Popesco (Instytut Francuski), klubem Control, Studiem Moldova Film i kinem Odeon. Edycję w Mołdawii wspiera także Ambasada RP w Kiszyniowie.
Autorką plakatu 15. edycji festiwalu CinePOLSKA jest Maria Zurbagiu, młoda rumuńska ilustratorka i graficzka.