Ekspozycja „Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej” prezentuje wojenne losy Polski, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki.
Mimo ogromnej liczebnej przewagi okupantów Polacy przez całą wojnę stawiali silny opór zbrojny, zarówno na terytorium swojego kraju, jak i na innych frontach i polach bitew całego świata.
Wystawa złożona z 16 paneli przybliża najważniejsze momenty tamtego czasu. Wiele uwagi poświęca także losom ludności cywilnej. Jej bogactwem są fotografie archiwalne pozyskane z archiwów różnych krajów, w tym ze zbiorów rumuńskich. Opowieść o dramacie wojny, która została przygotowana przez jedno z najnowocześniejszych na świecie muzeów – Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie prezentowana w ponad 60 krajach.
Instytut Polski z Bukaresztu przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym fotografie ilustrujące pobyt w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców, pozyskane z Narodowych Archiwów Rumunii.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Wojewódzkim im. Ștefana cel Mare (ul. Hagi Chiriac 2) w dniach 15 lutego-31 marca 2020 roku z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie (wtorek – niedziela godz. 9.00-17.00, wstęp wolny).
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 19 lutego 2020 roku, o godzinie 13.00.
Zobacz film rumuńskich vlogerów o miejscach, w których zaczęła się II wojna światowa (w języku rumuńskim): www.youtube.com
Trailer wystawy (EN):