Festiwal Teatralny w Sybinie pierwszy raz online i z polskimi twórcami
Tegoroczna edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego (Festivalul International de Teatru de la Sibiu – FITS) w siedmiogrodzkim Sybinie odbywa się pod hasłem „EMPOWERED”. W jej programie znajdą się trzy polskie przedstawienia.
Prawdziwym świętem dla miłośników teatru będzie spotkanie z twórczością Krzysztofa Warlikowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich reżyserów.
We środę 17 czerwca o godz. 11.00 (powtórna emisja o 23.00) odbędzie się konferencja z udziałem polskiego reżysera, którą poprowadzi rumuński krytyk teatralny George Banu.
W ostatni dzień festiwalu, w niedzielę 21 czerwca o godz. 14.20 (powtórna emisja o godz. 2.20 w nocy), zostanie wyemitowany spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego „Francuzi” w wykonaniu zespołu warszawskiego Nowego Teatru.
Widowisko z 2015 roku, oparte na monumentalnej powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, jest dla reżysera pretekstem do poszukiwania źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości.
W spektaklu biorą udział wybitni polscy aktorzy: Ewa Dałkowska, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr czy Andrzej Chyra.
Krzysztof Warlikowski gościł w Rumunii dwukrotnie, po raz ostatni w 2018 r. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Krajowej, podczas którego otrzymał Międzynarodową Nagrodę Szekspirowską. Wcześniej był gościem festiwalu w Sybinie.
Drugim polskim przedstawieniem prezentowanym w czasie edycji online FITS w piątek 19 czerwca o godz. 12.25 (powtórna emisja o godz. 0.25) będzie „Anty-Gone” Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia, w reżyserii Grzegorza Brala.
W drugiej części tryptyku tego eksperymentalnego teatru wzięło udział ponad trzydziestu artystów z całego świata. Trylogia koncentruje się wokół „Antygony” Sofoklesa.
W „Anty-Gone” widzimy tragedię z perspektywy głównej bohaterki i jej walkę o swoje prawa. Na widowisko składają się polifoniczne pieśni i choreografia przygotowana przez Melanie Lomoff.
Reżyser Grzegorz Bral w przeszłości współpracował ze słynnym polskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. W 1998 r. wraz z Anną Zubrzycką założył we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła, który zyskał międzynarodowe uznanie.
W latach 2004 i 2012 otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First na Fringe Festival w Edynburgu. Od 2012 r. prowadzi w Londynie autorską Bral School of Acting. W 2018 r. gościł w Sybinie ze spektaklem „Hamlet – komentarz”.
Miłośnikom sztuki ulicy na najwyższym poziomie polecamy trzecie polskie przedstawienie w czasie FITS online – „Zapach czasu” w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa.
Widowisko odwołuje się do twórczości Gabriela Garcii Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza oraz wątków biograficznych reżysera i autora scenariusza Jerzego Zonia.
Pozbawiony tekstu, okraszony muzyką Piotra Czajkowskiego spektakl uliczny to monumentalne widowisko, w którym wykorzystywane są olbrzymie jeżdżące dekoracje, ogień i pirotechnika.
Zostanie on zaprezentowany w piątek 17 czerwca o godz. 23.10 (powtórna emisja 18 czerwca o godz. 11.10).
Wszystkie wydarzenia edycji online Festiwalu FITS będą emitowane zgodnie z programem w godz. 12.00-24.00 i następnie powtarzane w godz. 24.00-12.00.
Szczegółowy program: https://www.sibfest.ro/fits-online