„Carmen Funebre” to przedstawienie inspirowane narastającymi nacjonalizmami, eskalacją konfliktów etnicznych oraz wojną w Bośni, uniwersalna metafora losów uchodźców wojennych.
Podczas pracy nad spektaklem artyści spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii, by poznać ich doświadczenia i przeżycia. Spektakularne widowisko oddziałuje na publiczność poprzez sekwencję obrazów i grę świateł, używając przy tym minimalnego przekazu słownego.
Teatr Biuro Podróży został założony w Poznaniu w 1988 r. przez Pawła Szkotaka, reżysera teatralnego odznaczonego w 2005 prestiżową nagrodą polskiego tygodnika społecznopolitycznego „Polityka”, czyli „Paszportem Polityki”. Do tej pory wyprodukował 14 własnych spektakli, z którymi odwiedził prawie 50 krajów świata. Realizował m.in. projekty w trudno dostępnym obozie dla uchodźców palestyńskich w Libanie.
Za swoje projekty Teatr Biuro Podróży otrzymał w 2002 r. nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.
Festiwal KaravanAct – Teatr w Drodze istnieje od 2015 r. Koncentruje się na teatrze ulicznym. Tegoroczna, czwarta edycja odbędzie, w związku z sytuacją związaną z pandemią, jest ograniczona do czterech przedstawień, które będą pokazywane w Klużu-Napoce i Satu Mare.
Spektakl „Carmen Funebre” zostanie zaprezentowany w centrach miast w następujące dni:
– 19 sierpnia w Klużu-Napoce
– 20 sierpnia w Klużu-Napoce
– 21 sierpnia w Satu Mare
Więcej szczegółów:
https://www.facebook.com/karavanact
shoshintheatre.com
Fot: Murdo McLeod