24.08.2020 - 30.09.2020 Historia

Historia polskiej „Solidarności” w Bukareszcie

Z okazji 40 rocznicy powstania w Polsce związku zawodowego „Solidarności”, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, mieszkańcy Bukaresztu do 10 września 2020 roku mogą oglądać wystawę plenerową o jego historii. Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Rumuńskiej (MNAR) prezentuje ją w symbolicznym dla Rumunów miejscu - przy placu Rewolucji w Bukareszcie, na ogrodzeniu byłego Pałacu Królewskiego, w którym dziś mieści się muzeum.

Prowadzona pokojowymi metodami przez „Solidarności” rewolucja z 1980 roku, w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce w latem 1989 roku. Uruchomiła też lawinę, która wpłynęła na cały tzw. blok wschodni i zakończyła się upadkiem Muru Berlińskiego, a później końcem dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który po wielkiej fali strajków robotniczych formalnie został zarejestrowany 17 września 1980 roku, w szczytowym momencie skupiał 10 mln Polaków. Dał im nadzieję na godne, lepsze życie w wolności.

Wielki ruch społeczny „Solidarność”, na którego czele stał Lech Wałęsa, pomógł ludziom zorganizować się i wyrazić swoje pragnienia, a władze komunistyczne kraju zmusił do negocjacji i zawarcia porozumień ze związkowcami. Hasło „nie ma wolności bez solidarności” stało się przesłaniem pokojowej rewolucji i na lata pozostało w umysłach Polaków.

Dzięki determinacji tysięcy ludzi w 1989 roku Polska stała się pierwszym krajem tzw. bloku wschodniego, w którym w wyniku rozmów przy „Okrągłym Stole” doszło do porozumienia władz komunistycznych z jej przeciwnikami.  Doprowadziło do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku i upadku systemu komunistycznego.

W ślady Polski poszły kolejne państwa.

Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.

Można ją oglądać na ogrodzeniu MNAR przy Calea Victoriei 49-53 w Bukareszcie między 24 sierpnia a 10 września 2020 roku, a następnie do końca września, na ogrodzeniu Muzeum Kolekcji Sztuki przy Calea Victoriei 111.

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO