22.09.2020 - 2.10.2020 Historia, Muzyka

Wystawa o Fryderyku Chopinie w Klużu

Z okazji obchodzonej w tym roku 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie przygotował rumuńskojęzyczną wersję wystawy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o życiu i twórczości kompozytora , którą do 2 października można zobaczyć w Bibliotece “Octavian Goga”.

Fryderyk Chopin, urodzony 1 marca 1810 r. (lub 22 lutego 1810 r.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów epoki romantyzmu. Elementem charakterystycznym utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie ze wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat – wzmianki o genialnym dziecku szybko zachwyciły warszawską arystokrację.

5 listopada 1830 Chopin na zawsze opuścił Polskę. Po dość długiej tułaczce ostatecznie udał się do Paryża. W czasie drogi Chopin napisał dziennik, przedstawiający stan jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie, gdzie ogarnęła go rozpacz z powodu upadku powstania listopadowego. Wedle tradycji, powstały wtedy pierwsze szkice do Etiudy „Rewolucyjnej”. Utwory tego okresu wypełnione są dramatyzmem, które z wolna zaczęły dominować w twórczości kompozytora.

Mimo życia za granicami kraju Chopin sercem i myślami cały czas był w Polsce. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi (Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid).

Umierający Chopin poprosił, by po śmierci otwarto jego ciało i wyjęte z niego serce przesłano do Warszawy. Słój z sercem kompozytora zatopionym w alkoholu, został przewieziony potajemnie do Polski w styczniu 1850 przez jego starszą siostrę Ludwikę Jędrzejewiczową. W Warszawie przechowywała go przez jakiś czas w swym mieszkaniu, później zostało powierzone opiece księżom misjonarzom w kościele Świętego Krzyża, który był kościołem parafialnym rodziny Chopinów. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis Fryderykowi Chopinowi, rodacy. Nad nim cytat z Ewangelii św. Mateusza: Gdzie skarb twój, tam serce twoje.

Wystawę poświęconą polskiemu kompozytorowi można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej “Octavian Goga” (Calea Dorobanților 104, Kluż-Napoka) do 2 pażdziernika 2020, w godzinach otwarcia biblioteki.

from to
Scheduled Historia Muzyka

Sławomir Zubrzycki na Festiwalu Muzyki Dawnej w

W dniu 10 listopada w Narodowym Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie polski pianista Sławomir Zubrzycki da wyjątkowy koncert na unikalnym instrumencie zaprojektowanym przez samego Leonarda da Vinci – violi organista. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej.
10 11.2025 Muzyka, Wydarzenia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Devie 🗓

Dzięki geniuszowi matematycznemu polskich kryptologów, skomplikowany szyfr „Enigmy”, słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany — sukces, który zmienił bieg II wojny światowej. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, w dniach 3–30 listopada, w Muzeum Cywilizacji Daków i Rzymian w Deva.
03 11.2025 30 11.2025 Historia

Szymon Nehring w Bukareszcie 🗓

Szymona Nehringa będzie można posłuchać 2 listopada w Rumuńskim Ateneum oraz 7 listopada w Sali Radio.
02 11.2025 07 11.2025 Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia