Wystawa plenerowa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.
Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.
Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.
Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.
Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.
Tym razem wystawa zawitała do Bukaresztu, na ogrodzenie Narodowego Muzuem Sztuki Rumunii, w którego wnętrzu znajdują się prawdziwe skarby sztuki rumuńskiej oraz europejskiej! Wystawę można oglądać przez całą dobę od 13 października do 16 listopada 2020 roku spacerując wzdłuż Alei Zwycięstwa (aleea Victoriei) w okolicach placu Rewolucji.
Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami [pozostałe dwa odcinki dostępne są tylko w języku rumuńskim na kanale YouTube Instytutu Polskiego]:
Polecamy także stronę internetową Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie: https://mck.krakow.pl/