27.01.2021 - 28.01.2021 Historia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Holokaust, dokonany w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, pochłonął ponad sześć milionów ofiar. W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który na całym świecie obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, chcielibyśmy przypomnieć o ofiarach zbrodni i ludziach, którzy mieli odwagę się jej przeciwstawić.

Tragedia II wojny światowej (1939-1945), co roku na całym świecie jest wspominana także 27 stycznia, w czasie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta upamiętnia wyzwolenie przez wojska sowieckie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem cierpień i śmierci milionów ludzi zamordowanych przez niemiecki reżim nazistowski.

Chcielibyśmy dziś złożyć hołd także wszystkim tym, bez znaczenia jakiej byli narodowości oraz czy czyny ich zostały oficjalnie uznane, którzy w tych trudnych czasach, kiedy większość bliskich i sąsiadów nie miała odwagi, zdecydowali się pomóc potrzebującym. Byli jak płomienie nadziei i człowieczeństwa, w ciemnej nocy wojny. Polecamy artykuł przybliżający sytuację w Polsce w czasie okupacji niemieckiej: https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/ajutorul-acordat-de-polonezi-evreilor-in-timpul-celui-de-al-doilea-razboi-mondial .

Wiele z osób pomagających Żydom pośmiertnie uhonorowanych zostało przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów świata. Obecnie Polacy są największą grupą narodowościową wśród „Sprawiedliwych”, tytuł otrzymali także liczni przedstawiciele wielu innych narodów, w tym także z Rumunii i z Republiki Mołdawii.

Zapoznajcie się z historiami Polki i Rumunki, które pokazały niezwykłą odwagę w tych trudnych czasach:

Ekstremalne warunki panujące w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych wyzwalały w ludziach różne postawy, także te męczeńskie lub bohaterskie. Ich przykładem na całym świecie są m.in. postacie świętych – franciszkanina Maksymiliana Kolbe (1894-1941) oraz archimandryty Grzegorza Peradze (1899-1942), którzy dobrowolnie zginęli w Auschwitz, by uratować życie współwięźniów.

Mniej znanym bohaterem poza granicami Polski pozostaje wciąż rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), który w 1940 roku dobrowolnie trafił do tego okrutnego obozu

koncentracyjnego, by tworzyć w nim ruch oporu i przesyłać pierwsze raporty o dokonywanym przez Niemców ludobójstwie. Następnie uciekł z niego w 1943 roku, a po II wojnie światowej został zamordowany przez władze komunistyczne Polski. Więcej o jego historii można przeczytać w języku rumuńskim w artykule miesięcznika „Historia”: https://www.historia.ro/sectiune/portret/articol/capitanul-witold-pilecki-prizonier-de-bunavoie-la-auschwitz.

from to
Scheduled Historia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 23 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia