27.01.2021 - 28.01.2021 Historia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Holokaust, dokonany w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, pochłonął ponad sześć milionów ofiar. W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który na całym świecie obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, chcielibyśmy przypomnieć o ofiarach zbrodni i ludziach, którzy mieli odwagę się jej przeciwstawić.

Tragedia II wojny światowej (1939-1945), co roku na całym świecie jest wspominana także 27 stycznia, w czasie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta upamiętnia wyzwolenie przez wojska sowieckie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem cierpień i śmierci milionów ludzi zamordowanych przez niemiecki reżim nazistowski.

Chcielibyśmy dziś złożyć hołd także wszystkim tym, bez znaczenia jakiej byli narodowości oraz czy czyny ich zostały oficjalnie uznane, którzy w tych trudnych czasach, kiedy większość bliskich i sąsiadów nie miała odwagi, zdecydowali się pomóc potrzebującym. Byli jak płomienie nadziei i człowieczeństwa, w ciemnej nocy wojny. Polecamy artykuł przybliżający sytuację w Polsce w czasie okupacji niemieckiej: https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/ajutorul-acordat-de-polonezi-evreilor-in-timpul-celui-de-al-doilea-razboi-mondial .

Wiele z osób pomagających Żydom pośmiertnie uhonorowanych zostało przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów świata. Obecnie Polacy są największą grupą narodowościową wśród „Sprawiedliwych”, tytuł otrzymali także liczni przedstawiciele wielu innych narodów, w tym także z Rumunii i z Republiki Mołdawii.

Zapoznajcie się z historiami Polki i Rumunki, które pokazały niezwykłą odwagę w tych trudnych czasach:

Ekstremalne warunki panujące w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych wyzwalały w ludziach różne postawy, także te męczeńskie lub bohaterskie. Ich przykładem na całym świecie są m.in. postacie świętych – franciszkanina Maksymiliana Kolbe (1894-1941) oraz archimandryty Grzegorza Peradze (1899-1942), którzy dobrowolnie zginęli w Auschwitz, by uratować życie współwięźniów.

Mniej znanym bohaterem poza granicami Polski pozostaje wciąż rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), który w 1940 roku dobrowolnie trafił do tego okrutnego obozu

koncentracyjnego, by tworzyć w nim ruch oporu i przesyłać pierwsze raporty o dokonywanym przez Niemców ludobójstwie. Następnie uciekł z niego w 1943 roku, a po II wojnie światowej został zamordowany przez władze komunistyczne Polski. Więcej o jego historii można przeczytać w języku rumuńskim w artykule miesięcznika „Historia”: https://www.historia.ro/sectiune/portret/articol/capitanul-witold-pilecki-prizonier-de-bunavoie-la-auschwitz.

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO