14.05.2021 - 28.05.2021 Historia

Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w kiszyniowskim Muzeum Wojskowym.

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 - 28 maja 2021 roku wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie, zapraszamy do Muzeum Wojskowego, gdzie można będzie zobaczyć wystawę zatytułowaną „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.

Niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma”, została skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Odniosła sukces komercyjny na rynku cywilnym oraz w instytucjach państwowych i administracyjnych, jeszcze na długo przed wybuchem II wojny światowej (1939-1945).

Pierwsze, szczątkowe, rozszyfrowanie niezwykle skomplikowanych kodów „Enigmy”, udało się polskim kryptologom już w roku 1932. Udało się tego dokonać w Pałacu Saskim w Warszawie, w którym mieściła się siedziba Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Ojcami sukcesu byli polscy matematycy-kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich osiągnięcia pozwoliły na dekodowanie szyfrów stale ulepszanej „Enigmy”.

Pięć tygodni przed wybuchem II wojny światowej, 25 lipca 1939, szefowie polskiego Biura Szyfrów i matematycy- kryptolodzy ujawnili wywiadowi francuskiemu i brytyjskiemu polskie osiągnięcia. Po wybuchu wojny rozszyfrowywanie kontynuowano w Wielkiej Brytanii oraz Francji, także z udziałem polskich naukowców. Ta część opowieści znana jest z jednak z filmów i książek.

Ekspozycja przygotowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie przybliża historię mało znanych bohaterów – polskich kryptologów, ich nauczycieli i współpracowników, których wiedza i matematyczny geniusz pozwoliły złamać jedną z najmocniej strzeżonych tajemnic Trzeciej Rzeszy.

Śledząc rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy zapominamy często, że w wielu dziedzinach jej korzenie tkwią właśnie w okopach wielkich wojen XX wieku.

Ekspozycję do 3 grudnia 2020 roku można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu, w którym mieści się Muzeum Miasta Bukareszt.

Przeczytaj artykuł o „Enigmie” w miesięczniku „Historia” (tekst w języku rumuńskim): https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/polonezii-primii-invingatorii-ai-enigmei

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO