24.05.2021 - 21.06.2021 Inne

Wystawa „Skarby Krakowa” w Sibiu

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sibiu do 22 czerwca 2021.

Wystawa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.

Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.

Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.

Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sibiu (Piața Huet) do 22 czerwca 2021 roku.

Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami:

 Polecamy także stronę internetową Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie: https://mck.krakow.pl/

from to
Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne