13.07.2021 - 22.08.2021 Historia

Skarby Krakowa w Bukareszcie

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną na ogrodzeniu Pałacu Suțu w Bukareszcie do 22 sierpnia 2021.

Wystawa „Skarby Krakowa” , przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z tego miasta, a w wersji rumuńskiej opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie, to opowieść o mieście – siedzibie polskich królów, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikatowy zespół architektoniczny.

Kraków to jeden z najstarszych europejskich ośrodków uniwersyteckich, miasto poetów, pisarzy i artystów, należące w średniowieczu do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Kosmopolityczne, wielokulturowe, otwarte na inspiracje płynące z zewnątrz, a mimo to pozostające najbardziej polskim z polskich miast.

Ekspozycja może być jednym z kluczy do zrozumienia fenomenu popularności, jaką cieszy się dziś Kraków wśród turystów z całego świata.

Na planszach wystawy zaprezentowano 90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, zabytków oraz przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem, często o randze arcydzieł. Pozwalają one prześledzić historię metropolii począwszy od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epokę renesansu. Ukazują rozmiary upadku w czasie potopu szwedzkiego, zaborów, czy okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Przenoszą oglądających w czasy pierwszego w Polsce miasta socjalistycznego, aż po współczesność kiedy po transformacji ustrojowej Kraków przeżywa okres spektakularnego rozwoju, w twórczy sposób łączy współczesność z bogatym dziedzictwem swej ponadtysiącletniej historii.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Suțu (Muzeum Miasta Bukareszt) do 22 sierpnia 2021 roku.

Przed obejrzeniem wystawy zachęcamy do spacerów po Krakowie i jego okolicach z rumuńskimi vlogerami. Zobacz przykładowy film z polskimi napisami:

https://youtu.be/Ga1CC8jmAG4

 Polecamy także stronę internetową Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie: https://mck.krakow.pl/

from to
Scheduled Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Devie 🗓

Dzięki geniuszowi matematycznemu polskich kryptologów, skomplikowany szyfr „Enigmy”, słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany — sukces, który zmienił bieg II wojny światowej. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, w dniach 3–30 listopada, w Muzeum Cywilizacji Daków i Rzymian w Deva.
03 11.2025 30 11.2025 Historia

Râmnicu Vâlcea: odkrywamy ”Skarby Krakowa”  🗓

Zabytki światowej klasy, fascynujące historie, niezapomniany klimat krakowskiego rynku, ale i doskonała nowoczesna architektura to znaki rozpoznawcze Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast Polski. Można je poznać oglądając wystawę „Skarby Krakowa" prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Vâlcea, w dniach 18 czerwca -18 lipca 2025.
18 06.2025 18 07.2025 Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe, edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne