4.03.2022 - 30.04.2022 Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w miesiącu kobiet można oglądać w Buzău i Bukareszcie

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Buzău mogą ją zwiedzać na ogrodzeniu Muzeum Okręgowego do 4 kwietnia, a w Bukareszcie, do końca kwietnia, gości ją główny oddział Biblioteki Miejskiej.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja. Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. 

Wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” przygotował Instytut Polski w Bukareszcie z okazji obchodzonego w 2018 roku w Polsce Roku Kobiet. Upamiętniał on stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Koncepcję graficzną ekspozycji stworzył kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

===========

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

Dodatkowo, od roku 2020 wystawie towarzyszą także krótkie animacje! Poznajcie teraz dwie niezwykle odważne kobiety – Polkę i Rumunkę, które poświęcały życie w obronie swojego kraju!

=========

Elisbeta Rizea stawiając opór reżimowi komunistycznemu straciła niemal wszystko, wolność, bliskich i swoje gospodarstwo w Nuşcoarze. Mimo tortur i wieloletniej odsiadki w więzieniu nie straciła jednak honoru. Poznaj jej historię:

Siedemnastego września 1939 roku rosyjska Armia Czerwona zaatakowała Polskę, okupowaną już od 17 dni przez Niemców. Napaść była rezultatem paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Część zachodnia Polski znalazła się w niemieckiej strefie wpływów a wschodnia w radzieckiej. Rosyjski atak wpłynął na całe życie Janiny Lewandowskiej, pasjonatki lotnictwa i sztuki.

Po wkroczeniu do Polski Rosjanie aresztowali ponad 200 tys. osób, w tym wojskowych, prawników i ziemian. Na Syberię wywieźli ok. 1 mln 350 tys. Polaków. Oficerów i policjantów umieścili w obozach jenieckich  m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Po napaści i ZSRR na Polskę  Janina Lewandowska trafiła do sowieckiego obozu jenieckiego w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Bohaterską pilotkę, tak 22,5 tys. innych polskich jeńców, Rosjanie zabili strzałem w tył głowy w lesie nieopodal Katynia. Jej los udało się jednak wyjaśnić dopiero po 65 latach, w 2005 roku. 

=========

Wszystkie filmy animowane z cyklu „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” można zobaczyć na kanałach internetowych Instytutu Polskiego w Bukareszcie:

Facebook: https://www.facebook.com/institutulpolonez/

YouTube: https://www.youtube.com/institutulpolonez

Instagram: https://www.instagram.com/institutulpolonez/

=========

Autorzy filmów z serii „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”:

Alicja Woźniakowska-Woźniak – ilustracje

Marek Chmiel – animacje

Agnieszka Skieterska – teksty, koordynacja produkcji

Katarzyna Zalaszewska – teksty, koordynacja produkcji

Justyna Świerczek – koordynacja produkcji

Mirela Lazăr – tłumaczenie na język rumuński

from to
Scheduled Inne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Dni Klużu 🗓

W dniach 31 maja - 2 czerwca Kluż zamieni się we wspaniały festiwal wielu narodów i wielu kultur: festiwal EthniCity, odbywający się w ramach Dni Klużu.
31 05.2024 02 06.2024 Inne, Wydarzenia