5.07.2023 Muzyka, Wydarzenia

Święto polskiej muzyki na festiwalu jazzowym w Garanie

Dzień polskiej muzyki otworzy tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwal Jazzowego Gărâna. Na scenie wystąpią znani przedstawiciele polskiego jazzu – pianista Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski Trio i Marcin Pater Trio.

Międzynarodowy festiwal jazzowy w Gărânie odbędzie się w tym roku w dniach 5-9 lipca.

Program „Polskiego dnia” w środę, 5 lipca, został przygotowany we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seinferta w Warszawie i przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza będzie wyglądał następująco:

MARCIN PATER TRIO

Marcin Pater – wibrafon

Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa

Adam Wajdzik – bębny

Muzyka zespołu Marcin Pater Trio to autorskie dzieło lidera, wibrafonisty Marcina Patera. Źródłami inspiracji są muzyka jazzowa, jazz-rockowa i fusion. Połączenie akustycznego wibrafonu, elektrycznej gitary basowej, akustycznego kontrabasu i perkusji nadaje zespołowi niepowtarzalne brzmienie. W listopadzie 2019 roku zespół wydał we włoskiej wytwórni swój debiutancki album „Nothing but trouble”. Uczestniczyli w wielu międzynarodowych festiwalach i byli nagradzani w ważnych konkursach. W 2021 roku zdobyli Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą, współpracując ze znanym pianistą Leszkiem Możdżerem. Współpraca była kontynuowana i zmaterializowała się na wydanym w tym roku drugim albumie zespołu: Marcin Pater Trio & Leszek Możdżer feat. Jakub Mizeracki – „Between”.

LESZEK MOŻDŻER (fortepian solo)

Wybitny pianista, kompozytor i producent Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatnich dekad. Jego międzynarodowa reputacja jako jednego z czołowych pianistów jazzowych opiera się na nowatorskim połączeniu estetyki brzmienia i kultury muzyki klasycznej z otwartością i energią jazzu. Jego improwizacje na tematy Fryderyka Chopina, błyskotliwy i niezrównany technicznie styl gry przyniosły mu etykietę romantyka wśród muzyków jazzowych. Duży wpływ na międzynarodową karierę Możdżera miała współpraca ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem. Ich albumy „Pasodoble” (2007) i „Tarantella” (2009) zafascynowały rzesze słuchaczy melodyjnym brzmieniem. Później współpracował także ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Davidem Friesenem, Patem Methenym, Arthurem Blythe, Busterem Williamsem, Billym Harperem, Joe Lovano, Archi Sheppem, Davidem Liebmanem, Charlesem Foxem, Lesterem Bowie, Davidem Gilmourem, Marcusem Millerem, John Scofield, Steve Swallow, Eddie Daniels, żeby wymienić tylko kilku. Jego dyskografia obejmuje ponad 100 albumów, wydanych pod własnym nazwiskiem lub we współpracy.

MARCIN WASILEWSKI TRIO

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – bębny

Marcin Wasilewski Trio to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Trio tworzą pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Śpiewają razem od 30 lat, są doceniani w kraju i za granicą za niezwykły talent łączenia tradycji ze współczesnymi brzmieniami. „W całej historii polskiego jazzu nie było takiego zespołu” – powiedział Tomasz Stańko, który na długo włączył ich do swojego zespołu i był ich mentorem. Marcin Wasilewski Trio współpracowało także z Joe Lovano, Joakimem Milderem, Trygve Seimem, Jakobem Bro, Manu Katché.

W 2021 roku wydali swój szósty album w ECM, „En Attendant”. Na tym albumie zmienność jest znakiem rozpoznawczym zespołu, połączona z głębokim wzajemnym słuchaniem, które jest wynikiem ponad ćwierć wieku muzycznej współpracy.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia