Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu Muzyki Dawnej w Bukareszcie
Martyna Pastuszka jest skrzypaczką, dyrygentką, wykładowczynią akademicką, liderką zespołu {oh!} Orkiestra, skupiającego się na wykonawstwie historycznym. Dzięki połączeniu rzetelnej pracy z osobowością charyzmatycznej liderki i niebanalną wyobraźnią muzyczną, prowadzone przez nią wykonania cechuje ogromna wyrazistość narracji. W latach 2019, 2020 i 2021 otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość roku. Była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii Muzyka dawna (2019 i 2020). W 2021 r. otrzymała nominację przyznawaną przez niemieckich krytyków muzycznych Opus Klassik w kategorii „Najlepszy dyrygent”.
{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki. W ciągu jedenastu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu wielu partnerów wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce. {oh!} Orkiestra współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami i festiwalami, m.in.: Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Muzeum Śląskim, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Instytutem Adama Mickiewicza. Zespół występował również na najważniejszych festiwalach i salach koncertowych Europy, m.in. Theater an der Wien, Opera de Dijon, Sali im. Czajkowskiego w Moskwie, Kölner Philharmonie, Bayreuth Baroque, HandelFestspiele Halle i Bachfest Leipzig. Zespół od 2018 regularnie współpracuje także z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina skupiając się na historycznym wykonawstwie polskiej muzyki romantycznej, występując podczas Festiwalu „Chopin i Jego Europa” oraz koncertów i nagrań organizowanych przez NIFC.
Na Festiwalu Muzyki Dawnej w Bukareszcie artyści wykonają koncert „Actus Humanus”, podczas którego zabrzmią utwory dwóch barokowych kompozytorów, mistrza i ucznia: Francesco Geminianiego i Charlesa Avisona.
Program koncertu:
Francesco Geminiani Concerto grosso La Folia (wg A. Corelli, Sonata op.5 no. 12)
Charles Avison Concerto Grosso in sol magg. (wg F. Geminiani, Sonata op. 1 no. 1):
Grave-Allegro-Adagio-Allegro-Adagio – Allegro – Grave- Allegro
Francesco Geminiani Concerto grosso in do major (wg A. Corelli, Sonata op. 5 no. 3):
Adagio – Allegro – Adagio – Allegro
Charles Avison Concerto grosso nr. 6 in re major (wg D. Scarlatti):
Largo – Con Furia – Adagio – Vivacemente
Francesco Geminiani Concerto grosso în mi minor, op. 3 nr 3
Adagio e staccato – Allegro – Adagio – Allegro
***
Koncert odbędzie się 18 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w Sali Auditorium Muzeum Sztuk Pięknych w Bukareszcie (dawnym Pałacu Królewskim), ul. Calea Victoriei 49-53.
🎟️ Bilety na koncert {oh!} Orkiestra: www.eventim.ro
🔹 Program Festiwalu: earlymusic.ro
***
Festiwal Muzyki Dawnej w Bukareszcie jest organizowany przez Stowarzyszenie Antiqva.