25.05.2024 - 26.05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

PERFORMING TOGETHERNESS – REZYDENCJA ARTYSTYCZNA W BUKARESZCIE

Antropolożka Karolina Marcinkowska i artystka wizualna Agnieszka Gotowała biorą udział w rezydencji Performing Togetherness. Będzie można je poznać w dniach 25-26 maja 2024 r. podczas wydarzenia Performing Togetherness - Open Studio w Goethe-Institut w Bukareszcie.

W dniach 9-24 maja 2024 r. 8 artystów z Niemiec, Polski, Ukrainy i Rumunii spotyka się i będzie współpracować w Bukareszcie w ramach rezydencji badawczej WHAT’S NEXT, podczas której będą testować nowe formaty praktyki artystycznej i zbiorowej refleksji nad przyszłością sceny sztuk performatywnych. Ta zbiorowa rezydencja organizowana przez Fundację im. Gabrieli Tudor, Goethe-Institut w Bukareszcie i Instytut Polski w Bukareszcie skoncentruje się na badaniach, dialogu i wymianie kulturalnej i będzie poruszać się wokół takich tematów jak odwaga, solidarność i troska o artystów i środowisko społeczne. Rezydencja Performing Togetherness otworzy się dla publiczności 25 i 26 maja serią warsztatów, wspólnych praktyk, prezentacji wideo i zbiorowych instalacji zaproponowanych i stworzonych przez artystów WHAT’S NEXT.

PROGRAM OPEN STUDIO

Sobota, 25 maja 2024 r.

10.00-11.00 – EXPLORING SLOWNESS (warsztat)

Thomas Rohe (DE)

Mix ćwiczeń, które znajdują się w kontrze do dzisiejszego tempa życia

(warsztat otwarty dla 10 uczestników)

11.30-13.00 – WALKING & TALKING (ćwiczenie otwarte)

Viktoriia Khoroshylova (UA)

Artystka rozpoczyna w pawilonie Goethe-Institut i prowadzi uczestników do parku Ioanid.

(ćwiczenie otwarte dla 10 uczestników)

15.00-17.00 – MOVEMENT PATTERNS

Zbiorowa instalacja performatywna wszystkich artystów WHAT’S NEXT

(instalacja performatywna z udziałem/dla 20 uczestników)

18.00-20.00 – LET THE BODY SPEAK (prezentacja wideo i dyskusja)

Prezentacja i projekcja wideo na temat ukraińskiego tańca w czasie wojny, z udziałem trzech ukraińskich uczestników, oraz dyskusja z artystami rezydentami na temat praktyk artystycznych w czasach kryzysu.

(dla maksymalnie 30 widzów)

Niedziela 26 maja 2024 r.

10.00-11.00 – PRAKTYKA TAI CHI (praktyka otwarta)

Karolina Marcinkowska (PL)

Pawilon Goethe-Institut

Taoistyczna rozgrzewka, a następnie siedem ćwiczeń Feniksa w przestrzeni

(dostępne dla 10 uczestników)

11.30-13.00 – BODY WORK (warsztat)

Rita Lira (UA)

Praktyki somatyczne i taneczne w celu eksploracji ciała i zmysłów

(warsztat dostępny dla 10 uczestników)

15.00-17.00 – GROUP PERFORMANCE

Zbiorowy performans wszystkich artystów rezydencji WHAT’S NEXT

(otwarty dla 20 widzów)

18.00-20.00 – CHALLENGES OF TOGETHERNESS (sharing session)

Dyskusja performatywna z udziałem Nany Biakovej (UA), Agnieszki Gotowały (PL), Viktorii Khoroshylovej (UA), Cinty Ionescu (RO), Rity Liry (UA), Karoliny Marcinkowskiej (PL), Thomasa Klausa Rohe (DE), Alexandry Vieru (RO).

Po dyskusji sesja Q&A (dla 20 osób)

Rejestracja:

Wydarzenia What’s Next są bezpłatne, a zainteresowane osoby powinny zarejestrować się online za pośrednictwem formularza google, podając dzień, godzinę i tytuł wydarzenia.

 

Agnieszka Gotowała jest artystką wizualną/fotografką/performerką z Polski. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach i festiwalach w Polsce i na świecie. Obszary jej zainteresowań to badanie, eksploracja i transformacja stanów człowieka i natury oraz zawartej w nich pamięci i tożsamości. W swojej praktyce twórczej angażuje się w procesy związane z naturą, zmysłowością, ucieleśnieniem, uczuciami i wspomnieniami.

Karolina Marcinkowska jest antropolożką i terapeutką ciała (masaż tajski) mieszkającą w Sopocie. Koordynuje i prowadzi interdyscyplinarne projekty naukowe i artystyczne.

Rezydencja Performing Togetherness jest częścią projektu What’s next? Bezpieczne wielokulturowe przestrzenie multidyscyplinarnej refleksji nad europejską tożsamością (po)wojenną i (po)kryzysową, projektu współorganizowanego przez Fundację im. Gabrieli Tudor (Rumunia), MitOst e.V. & zusa (Niemcy), Musiktheatertage Wien w Wiedniu (Austria), Wrocławski Instytut Kultury (Polska) i Proto Produkciia (Ukraina), współfinansowany przez unijny program Creative Europe, program kulturalny współfinansowany przez Administrację Narodowego Funduszu Kultury AFCN i realizowany przy wsparciu Goethe-Institut Bukareszt i Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Partnerzy medialni: Zile și Nopți, scena.ro

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia