28.06.2024 - 12.07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.

O Magdalenie Siemaszko

W swojej pracy Magdalena bada złożone relacje w społecznościach i ekosystemach. Działa interdyscyplinarnie, interesuje się relacjami w społecznościach i ekosystemach, zależnościami troski i władzy między ludźmi, roślinami, zwierzętami, ciałami i wspólnotami. W praktyce badawczej zajmuje się głównie konfliktami społeczno-ekologicznymi, zmianą i współzamieszkiwaniem. Wspiera procesy kolektywne i przestrzenie oporu poprzez podejście regeneratywne i ucieleśnienie. Korzysta z różnych narzędzi, od badań artystycznych i badań w działaniu, po eksperymentalny dokument, choreografię, performans i sztuki wizualne.


Doświadczona w pracy w przestrzeniach miejskich, wiejskich, leśnych i mokradłowych (Polska, Indonezja, Tanzania, Kopenhaga), m.in. w Center for International Forestry Research, Ogrodzie Botanicznym UW i Centrum Ochrony Mokradeł. Często eksploruje obszary niezurbanizowane i graniczne, rozwijając w nich praktykę powolnego zamieszkiwania. Współtworzy kolektyw ekofeministyczny „Wypuszczone”, Stowarzyszenie Dom Przyrody i Kultury oraz Queerową Akademię Ruchu, koordynuje projekty antywypaleniowe. Rozwija praktykę artystyczną poprzez choreografię, taniec, wideo i performans. Od ponad trzech lat zanurza się w bagnach i rzekach Polski, badając i dokumentując relacje między wodą a ludźmi i innymi istotami, przede wszystkim dookoła Bugu, Narwi i Wisły. W Centrum Ochrony Mokradeł stworzyła ogólnopolski projekt „Pamiętajmy o mokradłach”. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim nad artystycznym projektem badawczym dotyczącym doświadczenia wody.

Rezydencja Eforie Colorat

W Eforie Colorat Magdalena zbada performatywny potencjał błota i wód w okolicy jeziora Techirghiol, koncentrując się na jego terapeutycznym potencjale. Podczas rezydencji będzie testować, dostosowywać i wdrażać metody i pomysły wcześniej stosowane w różnych społecznościach w Polsce, aby odbudować, badać lub opowiadać o relacjach ludzi z wodą lub terenami mokradłowymi. Jej propozycja badawcza i performatywna zostanie ukształtowana przez jej doświadczenia i obserwacje dotyczące złożonej dynamiki wodnej na rumuńskim wybrzeżu.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie EUNIC Romania.

 

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia