Wystawa „Între Ape (Waters of in-Betweenness)” w House of European Institutes w Timișoara
Na coraz bardziej zacierającej się granicy między sztuką a nauką, problematyka wód w kontekście kryzysu klimatycznego oraz działalności przemysłowej okazuje się być tematem niezwykle aktualnym dla twórców i badaczy interdyscyplinarnych. Podczas realizacji projektu rezydencji artystycznych „Flowing Streams” zespół House of European Institutes zauważył, że wielu innych operatorów kulturalnych równolegle zainicjowało projekty związane z wodą. Tak narodziła się idea wystawy „Între Ape”, kuratorowanej przez Adelinę Luft, na której zgromadzono cztery projekty: „AfterLand” stworzony przez Qolony – Colonia pentru Artă și Știință, „Despre ploi, râuri, șuvoaie…” autorstwa Developing Art, „Smart River Cluster” zrealizowany przez CUCA (Centrul Cultural Cârțișoara) oraz „Flowing Streams”. Fenomen synchroniczności zainspirował również szereg wydarzeń towarzyszących wystawy, która potrwa do 10 listopada, od środy do piątku w godzinach 16:00-20:00 oraz w soboty i niedziele od 14:00 do 20:00.
Wernisaż odbędzie się 17 października o godzinie 18:00 w przestrzeni HEI, w Bastionie 1, rozpoczynając się od kuratorskiej wycieczki po wystawie prowadzonej przez Adelinę Luft. Tego samego dnia rozpoczną się projekcje prac wideo artystów z Polski (Magdalena Siemaszko i Aleksander Janas, Muddy Reconnection), Indonezji (Tita Salina, 1001st Istland) oraz Mołdawii (Ghenadie Popescu, Râuri.MD) pod wspólnym tytułem Waters Elsewhere. Projekcje te będą odbywać się w każdą niedzielę wystawy (20 i 27 października oraz 3 i 10 listopada). Muddy Reconnection to efekt badań artystki na terenie Eforie Sud i Techirgiol, w ramach programu rezydencji EUNIC România – Flowing Streams.
W piątek, 18 października, o godzinie 12:30, publiczność jest zaproszona do udziału w oprowadzaniu po Muzeul Apei w Timișoarze, prowadzonym przez publicystę, poetę, krytyka sztuki oraz doradcę Aquatim Roberta Șerbana, który opowie historię pierwszej stacji uzdatniania wody pitnej w Timișoarze i o tym, jak ten kluczowy element infrastruktury wpłynął na rozwój miasta na przestrzeni lat.
Tego samego dnia, o godzinie 14:00, w HEI – House of European Institutes odbędzie się debata zatytułowana How can waters bring us together?, prowadzony przez Adelinę Luft, kuratorkę wystawy, wraz z Floriama Cândea, Aliną Ușurelu i Ovidiu Daneș, przedstawicielami zjednoczonych projektów. Wydarzenie będzie otwarte na doświadczenia i pomysły z publiczności, a wezmą w nim udział również specjalnie zaproszeni goście. Z tej samej okazji zostanie zaprezentowana publikacja Flowing Streams residency, dokumentująca siedem artystycznych rezydencji zrealizowanych w ramach projektu o tej samej nazwie, w ramach których rumuńscy i międzynarodowi artyści spędzili do dwóch tygodni w wiejskich i półwiejskich miejscowościach Rumunii, badając relacje mieszkańców z pobliskimi wodami.
W sobotę, 19 października, odbędzie się dzień pełen wyjątkowych wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców. Serię rozpocznie kolejne oprowadzanie, tym razem poświęcone studniom i fontannom w Timișoarze, które rozpocznie się o godzinie 12:00 przy Bastionie. Uczestnicy będą mogli prześledzić znaczną część historii miasta, oglądając ślady pozostawione przez wody w ich różnorodnych funkcjach – od obrony militarnej po czysto estetyczne, od higieny i zdrowia publicznego po produkcję energii elektrycznej. Przewodnikiem będzie Sergiu Florean, utalentowany gawędziarz, znany publiczności w Timișoarze z projektów Reciproc i La Pas.
Od godziny 15:00, ponownie przy Bastionie, w przestrzeni HEI, Harun Morrison, artysta związany z Greenpeace UK i pisarz, poprowadzi warsztat zatytułowany Flowing Streams, w ramach którego uczestnicy będą mieli okazję stworzyć grę planszową inspirowaną wodą. Warsztat jest dostępny również dla dzieci powyżej 12 roku życia, a jego założenie jest niezwykle intrygujące – gdyby gra zaczynała się od opowieści o kropli deszczu, gdzie mogłaby się ona udać i jaką formę przyjęłaby jej podróż?
Następnie, o godzinie 17:00, francuski artysta interdyscyplinarny Sébastien Robert poprowadzi performatywny wykład na temat swojego długoterminowego projektu artystycznego zatytułowanego You’re no Bird of Paradise. W ramach tego projektu Robert bada zanik rdzennych rytuałów, eksplorując ich cechy dźwiękowe, wizualne i kontekstualne, a następnie przekształca je w dzieła sztuki.
Dzień zakończy się wspólną kolacją będącą projektem artystycznym samym w sobie, zatytułowaną Catch Your Course: How to share what flows?. Wydarzenie to, stworzone przez Sarah Klimbacher i Timo Bogataj z Kollektiv Kaorle (Austria), rozpocznie się o godzinie 19:00, również w HEI. Kolacja inspirowana jest wyspą Ada Kaleh, jako symbolem kulturowego tygla, wymiany pomysłów i dóbr oraz napięć i nurtów historii. Specjalnie przygotowane dania na tę wspólnotową kolację zostaną ułożone w centrum dywanu rozłożonego na schodach amfiteatru, co nawiązuje do wyobrażenia wyspy otoczonej płynącymi wodami.
W niedzielę, 20 października, od godziny 16:00 odbędzie się Forgotten Waters, ostatni spacer z przewodnikiem w ramach projektu. Tym razem trasa prowadzi wzdłuż kanału Șubuleasa. Ten prawie zapomniany odcinek wody, duszony przez gorączkę deweloperską, poznamy w odwrotnej kolejności, począwszy od elektrowni wodnej, gdzie wpada do Begi, podczas spaceru prowadzonego przez Loredanę Gaiță, przedstawicielkę lokalnej inicjatywy Timișoara Verde-Albastră. Wycieczka proponuje perspektywę zorientowaną na optymizm, rewitalizację miast i ożywienie ekologiczne, zachęcając do bliższej i bardziej uważnej relacji z wodami Timișoary. Następnie, na zakończenie tego pracowitego weekendu, prace wideo Waters Elsewhere zostaną ponownie wyświetlone w przestrzeni HEI – House of European Institutes w Bastionie, począwszy od godziny.
Dodatkowe szczegóły na temat wystawy „Între Ape” i towarzyszących jej wydarzeń można znaleźć na stronie EUNIC. Wstęp na wydarzenia HEI jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.
WSTĘP: Wstęp na wydarzenia HEI jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, niezależnie od wieku, zdolności czy płci. Znajdziecie tutaj wyjaśniające teksty napisane w łatwym do zrozumienia języku. Możecie tu machać rękami, mówić głośno lub zadawać pytania.
UDOGODNIENIA: • Przestrzeń jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich; • Galeria, w której się znajdujemy, nie ma przystosowanej toalety, ale znajduje się taka w sąsiedniej Galerii Bastion 3.
Între Ape jest organizowane przez EUNIC România i Fundația9, we współpracy z lokalnymi partnerami: Administraţia Naţională Apele Române – Administraţia Bazinală de Apă Banat, Muzeul Apei Timişoara oraz launmomentdat. Projekt jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timișoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany w ramach programu Legacy Timișoara 2023, realizowanego przez Centrum Projektów Miasta Timișoara, ze środków przekazanych przez Ministerstwo Kultury. Projekt jest organizowany we współpracy z Miastem Timișoara, za pośrednictwem Centrum Projektów Timișoara.
Partnerzy medialni: Curatorial, Happ.ro, IQads, Mindcraft Stories, Modernism, Observator Cultural, Propagarta, Revista Golan, Scena9, Știri de Timișoara, The Institute, TVR Timișoara, Ziarul Metropolis.
EUNIC – European Union National Institutes for Culture to europejska sieć instytutów i organizacji kulturalnych, zrzeszająca 39 członków z krajów UE i krajów stowarzyszonych. Członkowie EUNIC România zaangażowani w realizację tego projektu to: Institutul Italian de Cultură, British Council, Centrul Ceh, Institutul Polonez, Ambasada Regatului Ţărilor de Jos, Goethe-Institut, Forumul Cultural Austriac, Institutul Francez.
Fundația9 działa na styku produkcji kulturalnej, dziennikarstwa i edukacji nieformalnej, na rzecz odważnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Fundația9 została założona przez BRD – Groupe Société Générale.