10.11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio România Cultural

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.

Zaplanowana w przeddzień Święta Niepodległości Polski, 11 listopada, nasza premiera jestem efektem długotrwałej i owocnej współpracy kulturalnej, obchodzonej również w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025, podczas którego odbywają się w Rumunii liczne wydarzenia kulturalne. (czerwiec 2024 – październik 2025). Słuchowisko Kwiat paproci jest czwartą opowieścią z serii koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie zatytułowanej Opowieści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach której przygotowanych zostanie dziesięć baśni ludowych z Europy Środkowo-Wschodniej, będących wyrazem wspólnego etosu i interferencji kulturowych charakterystycznych dla tego wielokulturowego obszaru.

 

We wszystkich kulturach bajki oferują moralne i życiowe wskazówki, a tym samym stanowią artystyczny środek edukacji dzieci i przygotowania młodych ludzi do życia. Opowieść Kwiat paproci jest lekcją dorastania wykorzystującą jako medium przekazu przypowieść o poszukiwaniu szczęścia. Matka, jako symbol dojrzałej mądrości, testuje zdolności rozumowania swojego nastoletniego syna za pomocą ideału materialnego szczęścia uosabianego przez kwiat paproci. Jednak bogactwo, które zachowujemy tylko dla siebie, jest bezwartościowe, czego syn uczy się od swojej matki. Utrata bliskich jest ceną, jaką płacimy za serce zaślepione chciwością. Poza wartością edukacyjną, opowieść pobudza wyobraźnię dzięki dźwiękowym elementom ożywionym reprezentującym wymiar fantastyczny. Opowieść Kwiat paproci, w adaptacji radiowej i reżyserii Mihnei Chelaru, oddaje fantastyczną aurę zaczarowanego lasu, który jest przejawem podświadomości i moralnej cenzury. Poza lekcjami płynącymi z opowieści, bohaterowie odgrywani przez Sergiu Cioiu jako gawędziarza oraz aktorów Manuelę Ciucur, Vlada Bîrzanu, Ioanę Calotă i Violetę Berbiuc przyciągają młodych słuchaczy ponadczasowym urokiem bajek. Oryginalna muzyka skomponowana przez Andreia Miricescu oddaje bogactwo ożywionego zaczarowanego lasu, który jest w istocie szóstym bohaterem słuchowiska.

 

Współpraca Narodowego Teatru Radiowego z Instytutem Polskim w Bukareszcie w ramach wieloletniego programu Opowieści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej jest przejawem wymiany kulturalnej, poprzez który Narodowy Teatr Radiowy przyczynia się do poznania i dialogu dziedzictwa przekazywanej ustnie tradycji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale także do wychowania dzieci w duchu tolerancji i kształtowania wspólnej świadomości europejskiej.

 

Oana Cristea Grigorescu

 

Kwiat paproci, polska baśń ludowa opowiedziana na nowo przez Marinę Ilie, adaptacja radiowa Mihnea Chelaru. Obsada: Sergiu Cioiu, Manuela Ciucur, Vlad Bîrzanu, Ioana Calotă, Violeta Berbiuc. Muzyka: Andrei Miricescu. Reżyseria studia: Janina Dicu. Reżyseria dźwięku: Mihnea Chelaru. Redaktor: Oana Cristea Grigorescu. Reżyseria artystyczna: Mihnea Chelaru. Koprodukcja z Instytutem Polskim w Bukareszcie. Nagrano w 2024 roku.

Scheduled Inne Teatr Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne