6.03.2025 - 6.04.2025 Inne, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Mięsiąc Kobiet w Devie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, obchodzonego 8 marca, a także w okolicach Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej, zapraszamy do odkrycia wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Prezentuje ona odważne, oddane i innowacyjne kobiety, które swoją wyjątkową działalnością zapisały się na kartach historii. Wydarzenie organizowane jest w Muzeum Cywilizacji Daków i Rzymian w Devie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Okręgu Hunedoara i we współpracy z Kuratorium Oświaty w Hunedoarze. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 kwietnia 2025 roku, a jej uroczyste otwarcie odbędzie się 6 marca o godzinie 11:00.

 

Nasza wystawa to swego rodzaju hołd w formie tekstu i koloru dla wyjątkowych kobiet, które dzięki swojej odwadze, profesjonalnemu przygotowaniu i osiągnięciom w różnych dziedzinach działalności przełamały bariery narzucane przez społeczeństwo, wyróżniając się w zawodach uznawanych za niedostępne dla kobiet i podnosząc standardy na niezwykle wysoki poziom. Wystawa jest także uhonorowaniem KOBIETY jako takiej – jej cech wojowniczki w świecie zdominowanym przez mężczyzn, ambicji do osiągania doskonałości i realizowania swoich marzeń mimo wszelkich przeciwności, a także walki przeciwko opresyjnym systemom społecznym.

Wśród 34 wyjątkowych kobiet prezentowanych na wystawie znajduje się 17 Polek i 17 Rumunek, których dokonania miały ogromny wpływ nie tylko na ich ojczyzny, ale także na świat. Należą do nich między innymi:

  • Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla, oraz pierwsza osoba w historii, która zdobyła ją dwukrotnie, w dwóch różnych dziedzinach – fizyce i chemii;
  • Cecilia Cuțescu-Storck (1879-1969) – pierwsza kobieta-profesor na akademii sztuk pięknych w Europie, jedna z najwybitniejszych postaci świata sztuki międzywojennej Rumunii;
  • Wanda Rutkiewicz (1943-1992) – jedna z najwybitniejszych alpinistek na świecie, zdobywczyni ośmiu spośród czternastu ośmiotysięczników w czasach, gdy himalaizm był znacznie trudniejszy niż dziś;
  • Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu (1867-1935) – pierwsza kobieta-prawnik w Europie;
  • Irena Sendlerowa – wybawicielka tysięcy żydowskich dzieci podczas Holokaustu;
  • Ana Aslan – rumuńska lekarka, która swoimi przełomowymi odkryciami zrewolucjonizowała badania nad geriatrią;
  • Nadia Comăneci – symbol perfekcji w gimnastyce sportowej;
  • Elisa Leonida Zamfirescu – jedna z pierwszych kobiet-inżynierów na świecie.

Wystawa składa się z 21 paneli informacyjnych, zawierających szczegółowe informacje o tych 34 wyjątkowych kobietach, oraz animowanych filmów krótkometrażowych stworzonych przez polskie studio ilustracji i designu Dinksy z Cieszyna. Autorami wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” są Alicja Woźniakowska-Woźniak (ilustracje), Marek Chmiel (animacje), Agnieszka Skieterska i Katarzyna Zalaszewska (teksty w języku polskim).

Dzięki panelom informacyjnym i materiałom multimedialnym zwiedzający będą mogli zgłębić życie i dokonania tych niezwykłych kobiet. Wydarzenie to nie tylko fascynująca podróż w przeszłość, ale także źródło inspiracji dla młodego pokolenia.

Wystawa będzie dostępna od 6 marca do 6 kwietnia 2025 roku. Zapraszamy do odkrycia fascynujących historii kobiet, które ukształtowały świat, w jakim dziś żyjemy.

Wernisaż odbędzie się w czwartek – 6 marca 2025 roku o godzinie 11:00 w Sali Kominkowej Muzeum Cywilizacji Daków i Rzymian w Devie.

from to
Scheduled Inne SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne

Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures 🗓

Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17 03.2025 27 04.2025 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia