10.10.2020 - 29.11.2020 Sztuka

Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu

Ein polnisch-deutsches Ausstellungsprojekt / Polsko – niemiecki projekt wystawienniczy.
Kuba Bąkowski, I Do Not Pay For My Pleasure, 2016 (c) Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko-2

Kunsthaus Wiesbaden, wernisaż: Sobota, 10. październik, w godzinach od 11 do  17, czas trwania do wystawy do 29.11.2020

Artyści uczestniczący wystawie: Bruno Neuhamer & Diana Grabowska, Kuba Bąkowski, Michalina Bigaj, Francisco Klinger, Carvalho, Tatiana Czekalska & Leszek Golec, Wolfgang Gemmer, Kamil Kuskowski, Monika Linhard,  Tomasz Matuszak, Constanze Nowak, Cornelia Rößler, Young W. Song, @Peer Veneman

Projekt „Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu” realizowany jest dzięki współpracy artystów i kuratorów z Polski i Niemiec. Obejmuje działania koncepcyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia towarzyszące, publikację oraz wystawę w Polsce i w Niemczech.

Tytuł projektu to niemieckie przysłowie używane w odniesieniu do osób, które zwracają innym uwagę, a same popełniają podobne błędy. Tytułowa kruchość „szklanego domu” może dotyczyć zarówno naszej planety, jak i naszych indywidualnych sytuacji życiowych. Ochronną powłoką Ziemi jest atmosfera, której nieumyślnie zagrażamy. Ochronę ludzi sprawuje środowisko społeczne, zaś poszanowanie praw człowieka, którym zagrażają populistyczne tendencje, gwarantuje konstytucja.

Wieloczęściowy projekt wystawienniczy z udziałem 15 artystów jest realizowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Kunsthaus w Wiesbaden (D). Do udziału w nim zaproszono ośmiu polskich twórców (w tym dwa duety artystyczne), sześciu mieszkających w Niemczech oraz artystę z Holandii. W obu instytucjach artyści podczas warsztatów i publicznych prezentacji będą mieli okazję do konfrontacji postaw twórczych oraz wymiany doświadczeń.

Wystawa w Kunsthaus w Wiesbaden, zaprezentuje dzieła sztuki powstałe w Orońsku. Myśli, które powstaną w „szklanym domu”, podczas prezentacji w Kunsthaus poddane zostaną dalszej analizie. Program obejmuje promocję publikacji wydanej w związku z realizacją projektu, z tekstami Eulalii Domanowskiej, Bogny Błażewicz, Gottfrieda Hafemanna i Nadine Hahn, oraz wykład Doroty Monkiewicz dotyczący współczesnej sztuki polskiej.

Kuratorem projektu z Niemiec jest Gottfried Hafemann, wieloletni kurator sztuki współczesnej, właściciel galerii i były dyrektor Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden. Jego asystentką jest Nadine Hahn, historyczka sztuki z Frankfurtu nad Menem, autorka zdjęć i tekstu do planowanej publikacji. Koordynatorem działań reprezentującym stronę polską jest Leszek Golec, wieloletni kurator Centrum Rzeźby Polskiej i artysta biorący udział w wystawie.

Filmowa relacja z wystawy w Orońsku: https://www.youtube.com/watch?v=4Q_TGKjk-bg

WER IM GLASHAUS SITZT, SOLLTE NICHT MIT STEINEN WERFEN /

/ NIE RZUCA SIĘ KAMIENIAMI, MIESZKAJĄC W SZKLANYM DOMU

 

KUNSTHAUS WIESBADEN, Schulberg 10 65183 Wiesbaden, www.wiesbaden.de/kunsthaus, wstęp wolny

godziny otwarcia: wt, śr, pt, sb, nd  godz. 11 – 17, czw godz. 11 – 19, Oprowadzania z historykiem sztuki Nadine Hahn: Nd.  18.10.  g.11.30, Sb  31.10. g. 15,  Nd.  15.11. g. 11.30, Nd 22.11.  g. 11.30. Zameldowania pod: bildende.kunst@wiesbaden.de

CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU / Workshop dla artystów odbyły się w terminie: 30.07 – 7.08.2020, Czas trwania wystawy: 8. 08. – 20. 09.2020, Topolowa 1, 26-505 Orońsko, https://www.rzezba-oronsko.pl/EN/ 

https://bit.ly/33C3126

Organizatorzy: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i KunstHaus Wiesbaden
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca” oraz przez Miasto Wiesbaden.
Partnerem projektu jest  Instytut Polski w Düsseldorfie.

 

 

 

from to
Scheduled Sztuka

NICOLAS GROSPIERRE – Photography Degrowth 🗓

Eine künstlerische Auseinandersetzung mit der Utopie des grenzenlosen Wachstums.
17 05.2024 09 08.2024 Sztuka

Noc Muzeów – 20-lecie Polski w Unii

Bogna Burska, Posters for Ukraine, Joachim Mencel, Karikaturen
27 04.2024 28 04.2024 Muzyka, Program, Sztuka

Jan Lenica i Walerian Borowczyk. Filmy animowane

Höhepunkt der Ausstellung "Die Kunst der polnischen Filmplakate" Düsseldorf.
06 02.2024 Sztuka