12.12.2020 Film

Aggiornamento – Polskie motywy w twórczości Berta Gerresheima

Zum Jahrestag der Verhängung des Kriegsrechts in Polen / Rocznica stanu wojennego w Polsce - 13.12.1981

39-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez komunistyczny rząd w Polsce 13 grudnia 1981 roku.

Premiera filmu: 13.12.2020, godz. 11.00. Film artystyczny Filipa Jacobsona. Projekt, produkcja: Instytut Polski Duesseldorf.

Bert Gerresheim (ur. 1935), najbardziej znany düsseldorfski rzeźbiarz, artysta i grafik.zadedykował jedno ze swoich najważniejszych dzieł Jerzemu Popiełuszce (1947-1984), legendarnemu księdzu „Solidarności”, który został zamordowany przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Rok po jego śmierci w 1985 r. niedaleko Akademii Sztuk Pięknych odsłonięto posąg świętego Nepomuka. Rzeźba świętego nosi rysy twarzy Jerzego Popiełuszki.

Bert Gerresheim, sam będąc członkiem świeckiego zakonu franciszkańskiego, często odwołuje się w swojej pracy do „Aggiornamento”, do którego wezwał papież Jan Paweł II, co można dokładniej określić jako „przełożenie i nastawienie się Kościoła na współczesność”. „Aggiornamento” jest również tematem wcześniejszego dzieła, monumentalnego Krzyża Kolbego, który stworzył na Dzień Katolicki w Düsseldorfie w 1982 roku. Kościół św. Rochusa w Düsseldorfie, upamiętnia polskiego franciszkanina Maksymilana Kolbe, zamordowanego w Auschwitz w 1941 r. Postać ukrzyżowanego Jezusa nosi na ramieniu numer obozowy Kolbego z Auschwitz.

Powtarzającym się motywem w twórczości Gerresheima jest również sam Jan Paweł II. Przykładami są kaplica pielgrzymkowa w Kevelaer, płaskorzeźba w katedrze w Kolonii, droga krzyżowa w krakowskim „Sanktuarium Miłosierdzia Bożego” (Łagiewniki) oraz kaplica miejska Townhouse-Kapelle w Düsseldorfie.

Jako jedno z najważniejszych źródeł inspiracji wymienia Wita Stwosza i jego ołtarz w późnogotyckim stylu Kościele Mariackim w Krakowie. Artystycznie blisko jest Gerresheimowi również do Albrechta Dürera, innegao rzeźbiarza z Norymbergi.

from to
Scheduled Film >Sztuka