12.01.2021 Dzieci

#Przygoda z książką – Oczami Blumki / Vlog 6

Iwona Chmielewska „Blumkas Tagebuch“/ Iwona Chmielewska „Pamiętnik Blumki”

Iwona ChmielewskaPamiętnik Blumki”. Polska literatura dla dzieci

Historia o warszawskim Domu Sierot założonym przez Janusza Korczaka, opowiedziana w niezwykły sposób – oczami małej dziewczynki Blumki.

Warszawa – ul. Krochmalna 92 – Dom Sierot.
Kiedyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba.

Blumka zapisywała ich historie w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna…

Z „Pamiętnika Blumki” czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o pedagogice Korczaka, o  prawach dziecka, a także o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach. A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności. W słowie i obrazie artystka łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

Książka została wydana w koedycji z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag ukazała się w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i z okazji Roku Korczakowskiego.

Książka polecana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Warszawa).

Iwona Chmielewska studiowała grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie nadal uczy projektowania książek. Jako autorka i ilustratorka „picture books” od lat cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Korei Południowej. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków i zdobyły liczne międzynarodowe nagrody w tym Bologna Ragazzi Award, Złote Jabłko w Bratysławie. Artystka, mieszkająca w Toruniu, prezentowała swoje ilustracje na licznych wystawach, m.in. w Seulu, Bolonii, Rzymie, Bratysławie, Tokio, Kopenhadze, Frankfurcie, Monachium, Lublanie i Warszawie.

Książka: Iwona Chmielewska Pamiętnik Blumki. Wydawnictwo Media Rodzina 2011. ISBN: 978-8372785725. Wiek od lat 12

Vlog 6 / #PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ – Oczami Blumki!

Występują: Vlogerin Lena, autorka Iwona Chmielewska

Pomysłodawcy projektu i koordynacja: Monika Werner, Monika Kumięga

Realizacja: Filip Jacobson TRAWA FILM  we współpracy z Angelika Herta
Partnerzy: Käpt’n Book Rheinisches Lesefest

Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Düsseldorfie, Made in Dialog – Stowarzyszenie Przyjaciół Instytutu Polskiego w Düsseldorfie e.V. www.culture.pl ; www.instytutpolski.pl/duesseldorf

***

Vlog #Przygoda z książką – Polska literatura dla dzieci adresowany jest przede wszystkim do młodych czytelników. Prezentujemy w nim nowe książki współczesnych, polskich ilustratorów i autorów, tłumaczone na język niemiecki.  Poprzednie odcinki można obejrzeć tutaj:  

Youtube für Kinder: https://www.youtube.com/channel/UCCls6lEmCDeuOKnJzhzzzZA

Instagram für Kids: https://www.instagram.com/pl_institute_duesseldorf_kids/

Serdecznie zapraszamy do oglądania i wspólnej zabawy młodych

from to
Scheduled Dzieci Literatura Program