4.12.2023 Przemysł kreatywny

ZIMA – Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej

Karpfen auf Polnisch & Stockfisch in Sahne. Auf der Suche nach vergessenen Wintergerichten.

ZIMA

04.12.2023, Düsseldorf 

Sezonowość odgrywała kluczowe znaczenie w kulinarnych zwyczajach i praktykach naszych przodków. Nieprzypadkowo więc pory roku determinują tematykę kolejnych spotkań w ramach projektu „Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej”. Najbliższa, grudniowa edycja poświęcona jest zimie.

Jak przed wiekami wyglądały przygotowania do zimy? Czym jest sztokfisz i dlaczego należało mieć go w spiżarni? O jakich wigilijnych zwyczajach dziś zapomnieliśmy? To kilka pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi w polskich i niemieckich książkach kucharskich oraz poradnikach gospodarstwa domowego.

Podczas wykładu: „Karp po polsku i sztokfisz w śmietanie czyli o zapomnianych zimowych tradycjach kulinarnych” zapoznamy się z poradami szlacheckich gospodarzy z XVII i XVIII wieku, dotyczącymi przygotowań do zimy i różnorodnych metod konserwacji żywności oraz z grudniowymi jadłospisami (także wigilijnymi i bożonarodzeniowymi), proponowanymi przez mieszczańskie gospodynie domowe z XIX wieku.

Zwrócimy również uwagę na intrygujące przepisy z książek kucharskich drukowanych w Düsseldorfie (takie jak „Karpfen auf Polnisch” z 1834 roku oraz „Hirschwild auf polnische Art” z 1891 roku). Będą one dla nas pretekstem do opowiedzenia o wątkach łączących oraz różniących polską i niemiecką kuchnię (i kulturę!), z nieoczywistej perspektywy i rozsmakowania się w historii.

To już ostatnie spotkanie w ramach projektu „Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej”, realizowanego od 2021 roku, którego celem było nie tylko ukazanie bogatej i fascynującej historii polskiej kuchni i elementów budujących jej tożsamość, ale także poszukiwanie tego, co łączyło polską i niemiecką kuchnię w przeszłości.

 

Karpfen auf Polnisch & Stockfisch in Sahne. Auf der Suche nach vergessenen Wintergerichten

Wykład

dr Marta Sikorska, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

oraz

Rekonstrukcja kulinarna 

Maciej Nowicki, mistrz historycznej kulinarnej rekonstrukcji w Muzeum w Wilanowie wraz z zespołem

Powitanie:

Tomasz Wendland, dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Prof. Stefan Schweizer, dyrektor Fundacji Schloss und Park Benrath

Prowadzenie: Grzegorz Mazur, Leiter der Abteilung Historische Rekonstruktion im Museum Wilanów und Agata Reul, Düsseldorfer Sterne-Restauratorin

Scheduled Przemysł kreatywny

#Polskie smaki – Truskawki z białą czekoladą

Erdbeere-Granitée / Weiße Schokoladenmousse / Basilikum-Pinienkerne Pesto
22 06.2020 04 07.2020 Program, Przemysł kreatywny

Polskie Smaki – VLOG 2 – Makrela

Polnische Küche vom Feinsten!
10 04.2020 31 05.2020 Program, Przemysł kreatywny

100-letni dąb w biżuterii Anny Orskiej 🗓

Die uralte Eiche, aus der vor 1000 Jahren die erste Siedlung Poznań (Polen) erbaut wurde, zeigt sich in einer neuen, künstlerischen Gestalt.
24 11.2018 Przemysł kreatywny, Sztuka