Wizyta studyjna do muzeów i miejsc pamięci dokumentujących zbrodnie III Rzeszy na terenach okupowanej Polski w czasie II WŚ.
W dniach od 12 do 16 maja 2025 odbyła się organizowana przez IP DUS podróż studyjna do muzeów i miejsc pamięci, dokumentujących zbrodnie III Rzeszy na terenach okupowanej Polski. W maju mija 80 rocznica zakończenia II WŚ.
W programie wizyty miały miejsce zwiedzania i spotkania z zespołami programowymi: Muzeum i Miejsca Pamięci w Niemieckim Obozie Zagłady w Sobiborze, Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Majdanku, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II WŚ im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i obozu koncentracyjnego (1942 – 1945) oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
W wizycie uczestniczyli historycy, kuratorzy i pracownicy muzeów oraz izb pamięci z: Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, Izba Pamięci Alter Schlachthof Düsseldorf, Centrum Dokumentacji i Izby Pamięci Zbrodni Narodowego Socjalizmu w Bonn, Centrum Dokumentacji Zbrodni Nazistowskich Villa Merländer w Krefeld oraz dziennikarka z Rheinische Post.
Tematem wizyty była kultura pamięci związana z II WŚ. Niemieccy goście mogli zapoznać się z działalnością i funkcjonowaniem polskich instytucji i muzeów, ich ekspozycjami stałymi, wystawami zmiennymi, programami edukacyjnymi i inicjatywami upamiętnienia. W bezpośrednich rozmowach polska i niemiecka strona wymieniała swoje doświadczenia w sposobach dokumentowania oraz prezentowania historii zbrodni nazistowskiego systemu totalitarnego. Chodziło również o nawiązanie kooperacji międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej pomiędzy polskimi, podobnymi niemieckimi organizacjami i podejmowanie wspólnych inicjatyw.
















