









Pisarz – Europejczyk. Dwa wyjątkowe wieczory z Tomaszem Różyckim!
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE gościliśmy znakomitego poetę, prozaika i eseistę Tomasza Różyckiego, uhonorowanego nagrodą Prix Grand Continent, podczas dwóch inspirujących spotkań literackich. Była to podróż przez język, literaturę i ideę europejską.
W centrum obu wydarzeń znalazła się refleksja autora nad Europą i europejską tożsamością – tematami, które przenikają jego twórczość, za którą był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Szymborskiej, Nagrodą Kościelskich, oraz nominacja do Nagrod Nike i stypendium Berlińskiego Programu Artystycznego. W eseju „Próba ognia. Zdradliwa kartografia Europy” (Feuerprobe. Die trügerische Kartographie Europas) oraz powieści „Złodzieje żarówek” (Glühbirnendiebe) Różycki kreśli wielowymiarowy obraz kontynentu rozpiętego między historią, pamięcią a współczesnymi wyzwaniami, stawiając pytania o wizerunek Europy w czasach globalnych wstrząsów.
Rozmowy z autorem prowadził Bernhard Hartmann – wieloletni tłumacz jego książek na język niemiecki, który wzbogacił dyskusje o literacką głębię i osobisty wkład. Fragmenty utworów czytał Rudolf Müller z Literaturhandlung im Heine Haus.
Spotkania odbyły się w siedzibie Instytutu Polskiego w Düsseldorfie oraz w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej w Bonn.
Serdecznie dziękujemy naszym partnerom: Literaturhaus Heine Haus, Literaturhaus Bonn oraz Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej w Bonn.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, refleksję i wspólną literacką podróż po Europie!
#TomaszRóżycki #ZłodziejeŻarówek #PróbaOgnia #PrixGrandContinent #LiteraturaPolska #PrezydencjaUE #TożsamośćEuropejska #InstytutPolski #KomisjaEuropejska #HeineHaus #LiteraturhausBonn
_______________________________________________________________________
Tomasz Różycki Pisarz – Europejczyk / Schriftsteller – Europäer
Wtorek, 10 czerwca 2025, godz. 19.00, Instytut Polski w Düsseldorfie
Środa, 11 czerwca 2025, godz. 19.00, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Bonn, Bundeskanzlerplatz 2d, 53113 Bonn Regionalvertretung der Europäischen Kommission in Bonn
Moderacja i tłumaczenie: Bernhard Hartmann
Czytanie: Rudolf Müller, Literaturhandlung im Heine Haus Düsseldorf
Wstęp wolny
Kooperacja: Heine Haus Literaturhaus, Literaturhaus Bonn, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Bonn
Cykl spotkań autorskich z Tomaszem Różyckim, pisarzem, poetą, tłumaczem, uhonorowanym tytułem „Ambasadora Nowej Europy” – z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.
Życie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnego PRL-u,, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Wszak mieszkania unoszą się nad ziemią, a dziesiątki balkonów zwisają nad miastem, dzięki czemu mieszkańcy mogą dystansować się od przyziemnej zgnilizny i klasowo niedopasowanych sąsiadów. W tym centrum wszechświata, na ostatnim piętrze – gdzie najbliższymi sąsiadami są niebo i kakao – mieszka Tadeusz, który od ojca dostał ważne zadanie: pójść z puszką ziarnistej kawy do Stefana, złotej rączki, z prośbą, by ów kawę zmielił. Wyprawa nie jest łatwa, trzeba pokonać długie korytarze, w których panuje półmrok, bo łobuzy ciągle wykręcają żarówki. A jak tu przejść samotnie przez zaułki tego betonowego Akropolu, skoro czekają tu na niego ukryci bogowie…
Jego najnowsza powieść „Złodzieje żarówek” została uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023 i określona jako „wybitna europejska narracja”.
Tomasz Różycki, urodzony w 1970 roku w Opolu, gdzie mieszka i pracuje, jest poetą, eseistą, pisarzem i tłumaczem z języka francuskiego. Jego książki ukazały się we Francji, Niemczech, Włoszech, na Słowacji i w Stanach Zjednoczonych. On sam tłumaczył m.in. Artura Rimbaud i Victora Segalena. Różycki jest laureatem licznych nagród Nagrody Szymborskiej, Nagrody Kościelskich, a także stypendystą Berliner Künstlerprogramms. Obecnie zasiada w jury Nagrody Fundacji Kościelskich. Jego powieść „Die Glühbirnendiebe” oraz tom esejów „Feuerprobe. Die trügerische Kartographie Europas” w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna.