30.11.2023 Aktualności, Film

Festiwal Filmów Polskich w Tokio

W dn. 24-30.11 odbyła się 12.edycja Festiwalu Filmów Polskich w Tokio w Ebisu Garden Cinema. W ciągu 7 dni miało miejsce 28 projekcji 12 dzieł polskiej sztuki filmowej.

Podczas Festiwalu, którego tematem przewodnim była KOBIETA, zaprezentowane zostały takie nowości filmowe jak „Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej, czy obsypane nagrodami: „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej i „EO” Jerzego Skolimowskiego oraz wysoko oceniony przez krytyków filmowych film Jacka Lusińskiego „Śubuk” i dokument „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego.  

Wydarzenie było również okazją do przypomnienia takich filmów jak: „Bariera” oraz „11 minut” i „To nie my” Jerzego Skolimowskiego, „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego i „Ethiopiques: Muzyka duszy” Macieja Bochniaka.

Z okazji obchodzonej w tym roku 80.rocznicy powstania w Getcie Warszawskim zaprezentowany został także znany już w Japonii film „Pianista” Romana Polańskiego, w technologii 4K.

Projekcjom filmowym towarzyszyły spotkania z gośćmi specjalnymi – reżyserami: Jerzym Skolimowskim, pod patronatem którego odbywa się tokijski Festiwal Filmów Polskich i Agnieszką Smoczyńską, producentkami: Ewą Piaskowską i Anetą Hickinbotham oraz z dziennikarzem muzycznym Peterem Barakanem. Spotkania z gośćmi poprowadzili eksperci z Instytutu Polskiego – prof. Koichi Kuyama oraz Aya Sugiura.

 

Organizatorzy Festiwalu: Mermaid Films, Valeria, Instytut Polski w Tokio, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Instytut Adama Mickiewicza oraz Skopia Film. 

 

Kalendarz projekcji oraz informacja o Festiwalu dostępna jest na stronie IP w Tokio: https://instytutpolski.pl/tokyo/pl/ffp2023-pl/ oraz na stronie Festiwalu: https://www.polandfilmfes.com/.

 

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Maciej Komorowski

Scheduled Aktualności Film