22.11.2023 Muzyka, Wydarzenia

Finał II konkursu pianistycznego „Muzyka z kraju Chopina” w Japonii.

13 listopada w Ambasadzie RP w Tokio odbyła się Gala finałowa II konkursu pianistycznego „Muzyka z kraju Chopina”. Organizatorami projektu są Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), TO-ON Co. Ltd., a partnerami Instytut Polski w Tokio, Kawai Musical Instruments oraz Stowarzyszenie Japońskich Nauczycieli Gry na Fortepianie (PTNA). Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Konkursowemu jury przewodniczył prof. Wojciech Świtała – laureat międzynarodowych konkursów, pedagog, także juror w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W składzie jury byli również: Marie Kiyone, Rika MiyataniMasako EzakiShoko Kusuhara oraz Takashi Yamamoto.

Z uwagi na sukces zeszłorocznej edycji w tym roku organizator postanowił rozszerzyć formułę konkursu o kategorię „Amatorzy”, bez ograniczeń wiekowych.

W tegorocznym konkursie zostało wyróżnionych 22 laureatów w 7 kategoriach. Nagrody główne otrzymali: Rin Asami w kategorii do 6 lat; Mahiro Miyake w kategorii do 8 lat; Ichinosuke Kobayashi w kategorii do 10 lat; Hiroshige Harada w kategorii do 12 lat; Mio Iwamoto w kategorii do 15 lat; Miho Shinohara w kategorii Amatorzy A; Akari Anmi w kategorii Amatorzy B.

Celem przedsięwzięcia jest rozpowszechnienie kultury polskiej w Japonii, poprzez zaproszenie młodych japońskich pianistów oraz pianistów amatorów do udziału w konkursie fortepianowym oraz zapoznanie japońskich słuchaczy z muzyką fortepianową polskich kompozytorów, m. in. Paderewskiego, Lutosławskiego, Stachowskiego, Serockiego, Szymanowskiego czy Pachulskiego, jak również Krystyny Gowik, Feliksa Rybickiego, Janiny Garści i Mirosława Gąsieńca.

Wszystkie utwory z repertuaru konkursu zostały opublikowane przez wydawnictwo ZEN-ON, partnera wydawniczego PWM-u w Japonii w 3 zeszytach w serii „From the Chopin’s Era to the Contemporary”.

Zdjęcia: Maciej Komorowski/ Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM)

Scheduled Muzyka Wydarzenia