12.05.2022 Aktualności

Inauguracja konkursu fortepianowego dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” w Japonii

12 maja miała miejsce inauguracja konkursu fortepianowego dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” w salonie Kawai na Omotesando w Tokio.

W spotkaniu udział wzięli m.in. redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy,  CEO TO-ON Kikaku Seiko Fukuda (główni organizatorzy przedsięwzięcia), a także dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka i przedstawiciele Kawai Musical Instruments oraz  Stowarzyszenia Japońskich Nauczycieli Gry na Fortepianie – PTNA (partnerzy wydarzenia). Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Celem przedsięwzięcia jest rozpowszechnienie kultury polskiej w Japonii, poprzez zaproszenie młodych japońskich pianistów – do 18 roku życia – do udziału w konkursie fortepianowym.

Obok utworów Chopina czy Paderewskiego w repertuarze konkursowym znalazły się kompozycje Maurycego Moszkowskiego, Karola Kurpińskiego, ale także Witolda Lutosławskiego, Janiny Garści i Krystyny Gowik. Konkursowemu jury przewodniczy prof. Ewa Pobłocka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i obecna jego jurorka.

Ambasadorką konkursu jest Marie Kiyone, nagradzana japońska pianistka, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) czy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „MozARTe” w Aachen, zwyciężczyni Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych „Premio Accademia Giovani” oraz „Premio Accademia 2015” w Rzymie.

Przesłuchania konkursowe odbędą się we wrześniu 2022 roku w Tokio, Hiroszimie, Osace i Nagoi.

24 października został zaplanowany – współorganizowany przez Instytut Polski w Tokio – koncert laureatów oraz konferencja prasowa w Ambasadzie RP w Tokio.

Zdjęcia: Maciej Komorowski/ Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM)

Scheduled Aktualności