6.07.2022 Aktualności

[raport]Koncert na rzecz Ukrainy na Tokijskim Uniwersytecie Muzycznym

3 lipca odbył się kolejny w Tokio koncert charytatywny dla Ukrainy, zorganizowany z inicjatywy burmistrza dzielnicy Meguro – Eiji Aoki we współpracy z Tokijskim Uniwersytetem Muzycznym (TCM) oraz Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Tokio.

Koncert został zainaugurowany przez wystąpienia burmistrza Eiji Aoki, dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszuli Osmyckiej oraz przedstawicielki Ambasady Ukrainy w Japonii Yuliyi Zamorskiej.

W koncercie wzięli udział artyści z Ukrainy: znakomita śpiewaczka operowa Oksana Stepanyuk, Polski: pianista Michał Sobkowiak oraz z Japonii: pianistki – Yuka Satomi i Ayane Tsuno oraz saksofonista Kenta Igarashi). Niezwykle wzruszający był również występ japońskiego chóru dziecięcego „Klub Ziemi – Kosmos”, w programie którego znalazły się utwory o pokoju na świecie.

W holu TCM wystawiona została miniatura muralu „Rękawiczka”, wykonana przez japońskiego artystę Kensuke Miyazaki z pomocą publiczności podczas Festiwalu Polskiego w Tokio, 18.06. W 2017 r. artysta namalował na ścianie budynku szkolnego w Mariupolu mural nawiązujący do popularnej ukraińskiej bajki. Podczas wojny w Ukrainie budynek został zbombardowany. Instytut Polski w Tokio zaprosił pana Miyazaki na Festiwal Polski w Tokio, by opowiedział tę historię i odtworzył z pomocą publiczności miniaturę muralu.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób, w tym uchodźcy z Ukrainy mieszkający w dzielnicy Meguro. Pieniądze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz Ukrainy.

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Maciej Komorowski

Scheduled Aktualności