5.12.2023 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Konferencja Forum Polska 2023 w Tokio

2.12 odbyła się w Ambasadzie RP w Tokio konferencja naukowa zorganizowana przez Forum Polska we współpracy z Instytutem Polskim oraz Ambasadą RP w Tokio.

 

Tematem tegorocznej, 16. już konferencji była „Kultura popularna w Polsce”. W spotkaniu wzięli udział polscy i japońscy prelegenci, będący ekspertami z różnych dziedzin.

 

Po inauguracji wydarzenia przez przewodniczącego Forum Polska prof. Masahiro Taguchiego, gości powitał radca Ambasady RP w Tokio Tomasz Gwozdowski. Następnie miały miejsce prezentacje:

  1. Akiko Kasuya, profesor Kyoto City University of Art – „Kultura popularna w Polsce”;
  2. Paweł Pachciarek, kurator, przedstawiciel Instytutu Adama Mickiewicza w Japonii – „Polskie gry komputerowe”;
  3. Natalia Emi Hirai, blogerka muzyczna, autorka książki o hip-hopie w krajach Europy Środkowej   – „Hip-hop w Polsce”;
  4. Daria Miura, graficzka i projektantka mody – „Polska moda i design”;
  5. Salam Unagami, dziennikarz muzyczny i kulinarny – „Polska kultura kulinarna”.

 

Podczas spotkania miał również miejsce polsko-japoński występ artystyczny, łączący wideo performance „Powidoki” (Afterimages) Aleksandra Janickiego do utworów skomponowanych przez Shoichi Yabutę, w wykonaniu japońskiego kwartetu smyczkowego.

 

Konferencję podsumowała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka. W konferencji wzięło udział ok. 70 osób, członków Forum Polska oraz osób zainteresowanych Polską.

 

Forum Polska to organizacja, która działa w Japonii od 2005 r. Celem działalności Forum Polska jest przyczyniania się do szerszej wymiany i głębszego zrozumienia między Polską i Japonią, dostarczanie Japończykom informacji o Polsce, a także integracja japońskich środowisk związanych z Polską.

 

Założycielami Forum Polska są naukowcy: prof. Tokimasa Sekiguchi – przewodniczący do 2021 r. (kulturoznawca, literaturoznawca, profesor emerytowany Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych) oraz prof. Masahiro Taguchi – przewodniczący od 2022 r. (współczesna historia ekonomii, Uniwersytet Okayama).

Forum Polska organizuje od 2005 r. w Tokio doroczną ogólnokrajową konferencję poświęconą tematyce polskiej. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, naukowy lub popularnonaukowy. Jest ważnym wydarzeniem propagującym wiedzę o Polsce w Japonii.

 

Zdjęcia: Forum Polska

Scheduled Aktualności Inne Sztuki wizualne Wydarzenia