28.01.2023 - 13.02.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polsko-japońsko-ukraińska wystawa „Re-interpretations” na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Osaka Kansai

Od 28 stycznia można oglądać wystawę “Re-interpretations”, będącą częścią Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Osaka Kansai, który potrwa do 13 lutego 2023 r. Projekt został zrealizowany m.in. dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, a także Instytutu Polskiego w Tokio. 

„Re-interpretations” to polsko-japońsko-ukraiński projekt sztuki współczesnej, do współpracy przy którym zostali zaproszeni również artyści z Azji Południowo-Wschodniej. Kuratorami wystawy są: prof. Akiko Kasuya, dr Paweł Pachciarek oraz grupa Production Zomia.

W pracach artystów z Polski i Ukrainy znajdują się odniesienia do współczesnego rozumienia romantyzmu i słowiańskości w kulturze polskiej i ukraińskiej. Artyści podkreślają więzi kulturowe i literackie łączące oba kraje, a także zwracają uwagę na ważne kwestie społeczne, takie jak zagrożenia klimatyczne, rolę kobiet w społeczeństwie, czy problemy współczesnej, w szczególności ukraińskiej, migracji do Unii Europejskiej. Wystawa podejmuje również temat kolonialnych stosunków Rosji z Ukrainą, ukraińskiej i wschodnioeuropejskiej tożsamości oraz obecnej konfrontacji z rosyjskim imperializmem.

Dzięki obecności licznej i bardzo aktywnej grupy polskich i ukraińskich artystów, temat agresji Rosji na Ukrainę oraz zaangażowania Polski na rzecz Ukrainy został bardzo mocno zaakcentowany na festiwalu sztuki w Osace. 

Tegoroczne wydarzenie – z podtytułem: „Study: Osaka Kansai International Art Festival” – odbywa się w ramach największego festiwalu sztuki współczesnej w Osace, którego główna odsłona zostanie zaprezentowana w 2025 r. i będzie bezpośrednio związana z EXPO 2025 w Osace.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatorów:
JP: https://www.osaka-kansai.art/

EN: https://www.osaka-kansai.art/en/

from to
Scheduled Sztuki wizualne >Wydarzenia