28.02.2023 Aktualności

[raport] Wystawa „Warszawa – Mariupol, miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” w Tokio

24 lutego w Ambasadzie RP w Tokio odbyło się spotkanie upamiętniające rocznicę wznowienia agresji Rosji na Ukrainę połączone z inauguracją wystawy panelowej „Warszawa – Mariupol, miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”.

 

Organizatorami wydarzenia byli: ambasador RP w Japonii Paweł Milewski, ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsuński oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka. Na zaproszeniu użyte zostało logo „Polska – Solidarność dla wolności”.

 

Podczas powitania gości, dyr. IP Tokio Urszula Osmycka podkreśliła, że wystawa powstała z inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka. Poinformowała, że wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy w Warszawie, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w dn. 1 sierpnia 2022 r., a następnie w Kijowie, w dn. 2 października 2022 r.

 

W swoim przemówieniu inauguracyjnym ambasador RP w Japonii Paweł Milewski przypomniał, że wydarzenie upamiętnia nie początek rosyjskiej inwazji, lecz jej wznowienie, gdyż agresja Rosji przeciwko Ukrainie trwa już 9 lat. Odnosząc się do wystawy, wytłumaczył istotę tragedii Warszawy oraz Mariupola podkreślając, że są one efektem tego samego zła – ideologii toksycznego nacjonalizmu, który traktuje całe grupy etniczne, narodowości oraz kultury jako wrogów i jest gotów sankcjonować zbrodnie ludobójstwa.

 

Ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsuński podziękował za wsparcie, jakie zwłaszcza Polska, a także Japonia i inne państwa udzielają walczącej z agresorem Ukrainie. Wyraził wdzięczność wobec Ambasady RP i IP w Tokio za organizację wystawy, która ukazuje prawdziwe oblicze wojny w Ukrainie, ogromne straty i cierpienie narodu ukraińskiego oraz okrucieństwo rosyjskiego agresora.

 

Głos zabrał także przewodniczący Japońsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Eisuke Mori oraz przewodniczący Japońsko-Polskiej Grupy Przyjaźni w Izbie Reprezentantów Fukushiro Nukaga.

 

Po występie ukraińskiej śpiewaczki operowej Oksany Stepanyuk, która wykonała utwór Ave Maria przy akompaniamencie bandury, uczestnicy spotkania uczcili ofiary rosyjskiej agresji minutą ciszy.

 

#StandWithUkraine

Scheduled Aktualności