2.12.2022 Aktualności

[raport] Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Japonii

Spotkaniem przedświątecznym w dniu 30 listopada w Ambasadzie RP w Tokio zakończyła się japońska trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

W wystąpieniu inaugurującym wydarzenie dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka podziękowała partnerom IP za współpracę i wsparcie w mijającym roku, dzięki którym zrealizowanych zostało wiele wydarzeń kulturalnych przybliżających Polskę i Japonię. Podkreśliła, że był to czas szczególnie aktywny i trudny z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Podziękowała również za wsparcie przedsięwzięć mających na celu pomoc dla Ukrainy i zapowiedziała, że w 2023 r. Instytut Polski w Tokio będzie kontynuować te działania – aż do zwycięstwa Ukrainy. Toast wzniósł dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. Niespodzianką spotkania był występ wokalny artystów Zespołu „Śląsk”. W wydarzeniu wzięło udział ok. stu gości, głównie polskich i japońskich partnerów Instytutu, przedstawicieli ze świata kultury oraz NPO i NGO. 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” występował w Japonii w dn. 23–30.11 z nowoczesnym spektaklem „Folk Solution”, łączącym muzykę elektroniczną, taniec współczesny oraz inspiracje kulturą ludową. Widowisko baletowe zostało wyreżyserowane przez Michaiła Zubkova, z opracowaniem muzycznym Rafała Zapały.

W ramach trasy koncertowej Zespół „Śląsk” odwiedził Tsurugę, Kioto oraz Tokio, w których – oprócz spektaklu „Folk Solution” odbyły się pokazy artystyczne, spotkania z publicznością oraz warsztaty polskich tańców ludowych. 

Była to już druga wizyta Zespołu w Japonii – podczas pierwszej, w czerwcu br. „Śląsk” wziął udział w Festiwalu Polskim 2022 w Tokio.

Projekt japońskiej trasy koncertowej Zespołu ze spektaklem „Folk Solution” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca” przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tokio oraz partnerów polskich i japońskich.

 

Zdjęcia: Maciej Komorowski

Scheduled Aktualności