13.04.2019 - 12.05.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa Weroniki Gęsickiej na Kyotographie

Od 13 kwietnia do 12 maja potrwa solowa wystawa polskiej artystki na Kyotographie – jednym z najważniejszych festiwali fotografii w Japonii. Gęsicka zaprezentuje na wystawie prace z cyklu „Traces” oraz stworzy nową pracę, która posłuży jednocześnie jako ilustracja do plakatu festiwalu. Prezentacja fotografii polskiej artystki odbędzie się w ramach obchodów 100. lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Miejsce: Shimadai Gallery Kyoto
Adres: Japonia, 604-0844 Kyoto, Nakagyo Ward, 仲保利町191
Telefon: +81 75-221-5007

Organizatorzy/partnerzy projektu
Instytut Adama Mickiewicza
Międzynarodowy Festiwal Fotografii KYOTOGRAPHIE (「KYOTOGRAPHIE京都国際写真祭」

Podstawą prac Weroniki Gęsickiej są fotografie archiwalne znalezione w Internecie, archiwach policyjnych czy w archiwach fotografii prasowej poddane obróbce cyfrowej.  Przetworzone przez artystkę obrazy przemycają surrealistyczne elementy w dobrze znane sceny życia codziennego, wciągając widza w swój tajemniczy, ale jednocześnie znajomy świat. Jej projekty często dotyczą pamięci i jej mechanizmów. Urodzona we Wrocławiu artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Fotografii w Warszawie oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja prac Weroniki Gęsickiej na Kyotographie będzie pierwszą indywidualną wystawą polskiej artystki w ramach tego festiwalu. Wybór Weroniki Gęsickiej na autora solowej wystawy podczas tegorocznego festiwalu jest wynikiem wizyty studyjnej dyrekcji Kyotographie w Polsce zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w 2018 roku. 

Kyotographie jest wiodącym festiwalem fotograficznym na świecie. Wydarzenie odbywa się co roku w różnych tradycyjnych i współczesnych przestrzeniach w mieście Kioto. Tegorocznym tematem festiwalu jest „Vibe” – emocje wyczuwalne intuicyjnie i powiązane z naszą pamięcią miejsc, osób czy rzeczy.

Weronika Gęsicka jest już drugą po Annie Orłowskiej polską artystką docenioną przez prestiżowy festiwal fotografii w Japonii. W 2017 roku Anna Orłowska została wyróżniona prestiżową nagrodą 33 Higashikawa Awards Festival w kategorii fotografów zagranicznych za projekt fotograficzny „Niewidzialność: studium przypadku”.

„Vibe”, Weronika Gęsicka / obraz został zamieszczony dzięki uprzejmości artystki oraz Galerii Jednostka.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia