Warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach Długiej Nocy Nauki 2022.
Podczas imprezy zwiedzający dowiedzą się wielu ciekawych faktów z życia Ignacego Łukasiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie oraz o projektach Instytutu Polskiego w Wiedniu. Będą też samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty. Warsztaty są organizowane we współpracy z Science Pool VIF – stowarzyszeniem promującym zainteresowania wśród dzieci i młodzieży. Program i szczegóły wydarzenia zostaną podane pod koniec kwietnia 2022r. na stronie: https://langenachtderforschung.at/
Stacja 1: Reaktor łańcuchowy: Wspólnie budujemy niekontrolowaną reakcję łańcuchową (pułapka na myszy);
Stacja 2: Komora, w której widoczne są ślady promieniowania radioaktywnego;
Stacja 3: Lampa lawowa: Wspólnie budujemy lampę lawową, którą zabieramy do domu.
Wystawa „Maria Skłodowska-Curie 1867-1934” prezentuje na dwudziestu planszach życie i twórczość tej wyjątkowej osobowości. Zaczynając od rodzinnych stron genialnej fizyczki i chemiczki, śledzimy losy Marii Skłodowskiej-Curie (ur. 1867 r. w Warszawie – zm. 1934 r. w pobliżu Passy we Francji), która przez dzieciństwo i młodość spędzone w Polsce dotarła do Paryża, gdzie studiowała i poznała swojego przyszłego męża Pierre’a Curie. Razem z nim odkryła pierwiastki chemiczne polon (nowo odkryty pierwiastek polon został nazwany na cześć Polski, z której pochodziła Maria Skłodowska-Curie) i rad (pochodzący od łacińskiego słowa radius / promień). Słowo „radioaktywny” zostało również ukute przez Marię Skłodowską-Curie i Pierre’a Curie. W 1903 r. Maria Skłodowska-Curie, wraz z Pierre’em Curie i Henri Bequerelem, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskami promieniowania i radioaktywności, a osiem lat później, w 1911 r., Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Podczas wystawy można również dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat społecznego i humanitarnego zaangażowania Marii Curie, na przykład podczas pierwszej wojny światowej, kiedy to wykorzystała swoje odkrycia w służbie medycyny, oraz na temat jej pracy na rzecz Ligi Narodów.
Poznajemy też jej dwie córki, Irène i Eve. Pierwsza z nich została naukowcem, tak jak jej matka, i wraz z mężem Jeanem Frédériciem Joliot-Curie otrzymała w 1935 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, druga została pisarką i dziennikarką i napisała m.in. biografię o swojej sławnej matce. Marie Curie nie doczekała jednak otrzymania Nagrody Nobla przez swoją córkę Irène; zmarła 4 lipca 1934 r. w wyniku promieniowania radioaktywnego, na które przez lata była narażona podczas pracy.
Dwa panele wystawy są poświęcone życiu i pośmiertnemu hołdowi Marii Skłodowskiej-Curie, której doczesne szczątki zostały pochowane wraz z mężem Pierre’em Curie w obecności prezydentów Republiki Francuskiej i Rzeczypospolitej Polskiej 20 kwietnia 1995 r. w paryskim Panteonie.
Wystawa została zorganizowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. Był on już pokazywany w kilku miastach europejskich.
Data i godzina:
Piątek, 20 maja 2022 r., godz. 17.00-23.00.
Miejsce:
Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien
Wszystkie informacje na stronie https://langenachtderforschung.at/
Informacje i bilety:
Wstęp wolny
Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu, Science Pool VIF