23.06.2022 Muzyka, Program

Nieodkryte skrzypce barokowe. Ignazio Albertini: Spektakularny

Über Leben und Werk des Komponisten Ignazio Albertini ist heute wenig bekannt. Geboren um 1644 wahrscheinlich in Mailand, wirkte Albertini lange Zeit in Wien und gehörte dort einer Gruppe von Musikern an, die dem Hof verbunden waren und in deren Mittelpunkt Johann Heinrich Schmelzer stand.

Niewiele wiadomo o życiu i twórczości kompozytora Ignazio Albertiniego. Urodzony około 1644 roku, prawdopodobnie w Mediolanie, Albertini przez długi czas pracował w Wiedniu, gdzie należał do grupy muzyków związanych z dworem, w której centrum znajdował się Johann Heinrich Schmelzer. W jego otoczeniu były również wielkie nazwiska takie jak Nikolaus Adam Strungk i Heinrich Ignaz Franz Biber, a także kompozytor, teoretyk i pedagog Johann Theile.
Jedynym zachowanym dziełem Albertiniego jest zbiór dwunastu sonat na skrzypce i basso continuo (wydrukowanych w 1692 r. w Wiedniu i Frankfurcie), bliskich stylowi Schmelzera i Bibera. Utwory te, zatytułowane w całości „Sonatinae”, ale oznaczone jako „Sonata”, ukazały się dopiero siedem lat po nieszczęsnej śmierci kompozytora (1685) i są dedykowane Leopoldowi I. Są bardzo dobre pod względem technicznym i kompozycyjnym. Są to samodzielne technicznie i kompozycyjnie utwory, w których styl włoski ciekawie łączy się z wirtuozowską tradycją skrzypcową austriackich i niemieckich współczesnych Albertiniego. Charakterystyczne dla tych sonat są silne kontrasty i spokojne przejścia, odcinki swobodne metrycznie przeplatają się z mocnymi pasażami rytmicznymi, pojawiają się części bardzo melodyjne i taneczne. Wydaje się, że kontakty Albetiniego z Schmelzerem, znajomość z Karolem Lichtensteinem-Kastelkornem z Ołomuńca oraz pozycja na dworze Eleonory Gonzagi wyróżniały go jako wyjątkowego instrumentalistę, co potwierdzają także jego sonaty.

 

Program:
Sonaty skrzypcowe Ignazio Albertiniego i sonaty skrzypcowe Heinricha Bibera.

Wykonawcy:
Jolanta Sosnowska – skrzypce, dyrektor artystyczny
Ján Krigovský – violone (Bratysława, SK)
Marek Čermák – organy (Brno, CZ)

 


Data i godzina:
Czwartek, 23 czerwca 2022 r., godz. 19.30.

Miejsce:
Kościół Mariahilf, Barnabitengasse 14, 1060 Wiedeń

Informacje i bilety:
barockviolineunentdeckt@gmail.com

 


Organizator:
Jolanta Sosnowska, Urząd Miasta Wiednia ds. Kultury

Partner
Instytut Polski w Wiedniu

 


Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii. Będziemy odkopywać, odkrywać, grzebać i znajdywać, a także poznawać największe polskie wykopaliska, o których opowie nam archeolog i autorka książki Marta Guzowska. 
24 05.2024 Program, Wiedza