15.10.2022 Aktualności

„Sound in the Silence” – międzynarodowy projekt dla młodzieży w Miejscach Pamięci Gusen i Mauthausen

Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w północnej Austrii staną się miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży.

Jak poznawać historię poprzez sztukę? W jaki sposób sztuka może pomóc młodym ludziom w przeżyciu i zrozumieniu najtrudniejszych kart z historii ubiegłego wieku? Młodzież z Austrii, Litwy, Polski i Rumunii odwiedzi Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen, by wziąć udział w 8. edycji projektu edukacyjnego „Sound in the Silence”. Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w górnej Austrii na ponad tydzień staną się miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży. Ich efektem będzie finałowy spektakl, który odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w Domu Pamięci w Gusen.

Najcięższe z obozów III Rzeszy i jedne z ostatnich wyzwolonych przez aliantów obozy koncentracyjne Mauthausen i Gusen były punktem centralnym systemu ponad 40 podobozów i głównym miejscem prześladowań politycznych, społecznych i rasowych przez reżim nazistowski na terytorium Austrii. Więziono tutaj łącznie ok. 190 000 osób, z czego 90 000 zostało zabitych. Trudna i tragiczna przeszłość tych terenów będzie tematem tegorocznej edycji „Sound in the Silence”: międzynarodowego projektu z pogranicza sztuki, edukacji i historii. Jego uczestnicy – uczniowie w wieku 14-18 lat – odwiedzą Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen, by wziąć udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez edukatorów i artystów.

Bezpośredni  kontakt z historią stanie się dla młodzieży i ich nauczycieli inspiracją do wspólnych działań artystycznych: swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienią w spektakl oparty na dźwięku, słowie i ruchu. W przygotowaniach pomagać im będą: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), moderatorka Tetiana Krukovska (Ukraina) oraz edukatorzy z Miejsca Pamięci Mauthausen. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć 15 października o godz. 18.00 w Domu Pamięci w Gusen (Marcel-Callo-Straße 3, 4222 St. Georgen / Gusen). Wstęp wolny.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem artystów, edukatorów prowadzących warsztaty oraz młodzieży na temat nowych metod w edukacji historycznej.

Poprzednie edycje projektu „Sound in the Silence” miały miejsce m.in. w Gdańsku i w Warszawie oraz na terenach byłych obozów koncentracyjnych w Bornem Sulinowie, w Neuengamme koło Hamburga, oraz w Ravensbrück. Organizatorami projektu „Sound in the Silence” są Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen w Austrii. Projekt jest  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat projektu: https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2022-23

 

Organizatorzy:
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Miejsce Pamięci Mauthausen

Partnerzy:
Ambasada RP w Austrii, Instytut Polski w Wiedniu, Dom Pamięci w St. Georgen an der Gusen


50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu 🗓

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli świętować z nami 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu.
22 06.2024 Aktualności

Koncert BELCANTO FURIOSO! z udziałem Aleksandry Zamojskiej

Aleksandra Zamojska wraz z zespołem Pandolfis Consort przywraca do życia epokę kontrastów.
20 07.2024 Aktualności, Inne

FALBA: Ławka, która łączy 🗓

Ławka FALBA to projekt, który powstał z myślą o dostępności i przyjaźni. Młodzi projektanci stworzyli mebel miejski zachęcający do odpoczynku, nawiązywania relacji i kontemplacji otoczenia Instytutu Polskiego w Wiedniu.
03 07.2024 Aktualności