15.10.2022 Aktualności

„Sound in the Silence” – międzynarodowy projekt dla młodzieży w Miejscach Pamięci Gusen i Mauthausen

Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w północnej Austrii staną się miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży.

Jak poznawać historię poprzez sztukę? W jaki sposób sztuka może pomóc młodym ludziom w przeżyciu i zrozumieniu najtrudniejszych kart z historii ubiegłego wieku? Młodzież z Austrii, Litwy, Polski i Rumunii odwiedzi Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen, by wziąć udział w 8. edycji projektu edukacyjnego „Sound in the Silence”. Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w górnej Austrii na ponad tydzień staną się miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży. Ich efektem będzie finałowy spektakl, który odbędzie się 15 października o godz. 17.00 w Domu Pamięci w Gusen.

Najcięższe z obozów III Rzeszy i jedne z ostatnich wyzwolonych przez aliantów obozy koncentracyjne Mauthausen i Gusen były punktem centralnym systemu ponad 40 podobozów i głównym miejscem prześladowań politycznych, społecznych i rasowych przez reżim nazistowski na terytorium Austrii. Więziono tutaj łącznie ok. 190 000 osób, z czego 90 000 zostało zabitych. Trudna i tragiczna przeszłość tych terenów będzie tematem tegorocznej edycji „Sound in the Silence”: międzynarodowego projektu z pogranicza sztuki, edukacji i historii. Jego uczestnicy – uczniowie w wieku 14-18 lat – odwiedzą Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen, by wziąć udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez edukatorów i artystów.

Bezpośredni  kontakt z historią stanie się dla młodzieży i ich nauczycieli inspiracją do wspólnych działań artystycznych: swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienią w spektakl oparty na dźwięku, słowie i ruchu. W przygotowaniach pomagać im będą: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), moderatorka Tetiana Krukovska (Ukraina) oraz edukatorzy z Miejsca Pamięci Mauthausen. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć 15 października o godz. 18.00 w Domu Pamięci w Gusen (Marcel-Callo-Straße 3, 4222 St. Georgen / Gusen). Wstęp wolny.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem artystów, edukatorów prowadzących warsztaty oraz młodzieży na temat nowych metod w edukacji historycznej.

Poprzednie edycje projektu „Sound in the Silence” miały miejsce m.in. w Gdańsku i w Warszawie oraz na terenach byłych obozów koncentracyjnych w Bornem Sulinowie, w Neuengamme koło Hamburga, oraz w Ravensbrück. Organizatorami projektu „Sound in the Silence” są Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen w Austrii. Projekt jest  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat projektu: https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2022-23

 

Organizatorzy:
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Miejsce Pamięci Mauthausen

Partnerzy:
Ambasada RP w Austrii, Instytut Polski w Wiedniu, Dom Pamięci w St. Georgen an der Gusen


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne