22.11.2022 Aktualności, Inne

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX w., zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało różnorodny i bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców (m. in. starodruki, książki, grafiki, rysunki, exlibrisy) pochodzących od XVII do XX w., zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego (1909-1996).

Wśród starodruków znajduje się Systema Historico-Chronologicvm, Ecclesiarum Slavonicarum per Provincias varias, Præcipue Poloniæ, Bohemiæ, Litvaniæ, Rvssiæ, Prvssiæ, Moraviæ (…)” autorstwa Andrzeja Węgierskiego (1652), a także druk z roku 1730 Jana Fryderyka Sapiehy „Adnotationes Historicae De Origine, Antiqvitate, Excellantia (…)”. Z druków nowszych na uwagę zasługuje książka Atanazego Raczyńskiego wydana w Berlinie w 1860 r. „Geschichte Forschungen” z dedykacją autora dla córki Teresy, a także, nieco późniejsza, autorstwa Marii Ledóchowskiej „Mein Polen”, wydana w Grazu (1881), także z dedykacją.

Z kolei wśród portretów graficznych są wizerunki Jana III Sobieskiego, Agenora Gołuchowskiego, Atanazego Raczyńskiego, Józefa Piłsudskiego. Zbiór rysunków i grafik zawiera prace przedstawiające widoki Krakowa i Czorsztyna, a także kilka exlibrisów.

W przekazywanym zbiorze znalazł się również medal autorstwa tworzącego w Wiedniu znanego czeskiego rzeźbiarza i medaliera Arnolda Hartiga przedstawiający Juliusza ze Skrzypny Twardowskiego, austriackiego polityka, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości m. in. pełnomocnika Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Wiedniu.

Henryk Poczobut Odlanicki urodził się w Rosie. Nauki pobierał w Wilnie, tam też ukończył historię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Stefana Batorego i pracował jako bibliotekarz w bibliotece uniwersyteckiej. Po II wojnie światowej znalazł się w Austrii, początkowo w Grazu, gdzie prowadził antykwariat, a dziesięć lat później przeniósł się do Wiednia. Mieszkał tam przez kolejnych 40 lat systematycznie gromadząc polonica. Część z nich przekazał panu Peterowi Pantzerowi, profesorowi japonistyki, z którym przez lata się przyjaźnił. Prof. Panzer podjął decyzję o przekazaniu tego zbioru Bibliotece Narodowej w Warszawie.


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne