28.04.2023 - 3.05.2023 Film, Program

Festiwal Filmów Żydowskich w Wiedniu: 80. rocznica Powstania w getcie warszawskim

Nagrodzonym Oscarem filmem „Pianista” i fascynującym pełnometrażowym dokumentem „Kto napisze naszą historię” upamiętniamy powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce osiemdziesiąt lat temu.

Nagrodzonym Oscarem filmem „Pianista” i fascynującym pełnometrażowym dokumentem „Kto napisze naszą historię” upamiętniamy powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce osiemdziesiąt lat temu. W ciągu czterech tygodni walk w okresie kwiecień-maj 1943 r. ponad 56 tys. Żydów zostało zabitych przez oddziały SS i policji lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Tylko nielicznym udało się uciec. Teren, na którym znajdowało się getto, był wysadzony blok po bloku.

 

Who Will Write Our History? – 28.04., godz. 18.30 | Metro Kinokulturhaus

Roberta Grossman | PL/USA 2018
Film dokumentalny I 95 min | polska wersja oryginalna z angielskimi napisami

Film opowiada o historyku Emanuelu Ringelblumie, któremu udało się stworzyć tajne archiwum podczas okupacji warszawskiego getta. Archiwum Oyneg Shabes zawiera 30 000 stron dokumentów, zdjęć, plakatów i dostarcza szczegółowych informacji o życiu i śmierci mieszkańców getta. Aby uchronić je przed odkryciem i zniszczeniem przez nazistów, wszystkie materiały archiwalne zostały zapakowane w blaszane pudła i zamurowane w piwnicy szkoły, by po zakończeniu wojny zostały ponownie odkopane na podstawie informacji od współczesnych świadków. Film, który zawiera również sceny z planu oraz wywiady z ekspertami, powstał na podstawie książki amerykańskiego historyka Samuela Kassowa „Ringelblum’s Legacy: The Secret Archive of the Warsaw Ghetto”.

 

Pianista – 03.05., godz. 19.00 | Metro Kinokulturhaus

Roman Polanski | FR/D/PL/GB 2002
Film fabularny I 150 min | wersja oryginalna z niemieckimi i francuskimi napisami

Scenariusz Ronald Harwood | Władysław Szpilman (powieść) Zdjęcia Paweł Edelman Montaż Herve De Luze Muzyka Wojciech Kilar Z Adrienem Brodym, Thomasem Kretschmannem, Emilią Fox, Michałem Żebrowskim i in.
W 1946 roku słynny pianista Władysław Szpilman wydał w Warszawie książkę Śmierć miasta (Pianista – moje cudowne ocalenie). Szpilman opowiada w niej o swoim życiu jako Żyd w latach 1939-1945, a zwłaszcza o przetrwaniu w warszawskim getcie. Wspomnienia te posłużyły Ronaldowi Harwoodowi za podstawę scenariusza filmu fabularnego. Romanowi Polańskiemu, któremu samemu udało się uciec z krakowskiego getta w 1943 roku, udało się uczynić ten film „niemal niewyobrażalnie autentycznym odtworzeniem naszego codziennego życia w getcie warszawskim” (Marcel Reich-Ranicki). Szpilman (Adrien Brody) przeżył dzięki pomocy żydowskiego i polskiego ruchu oporu, a w szczególny sposób dzięki niemieckiemu kapitanowi Wilmowi Hosenfeldowi (Thomas Kretschmann).

 

Wstęp/bilety: www.jfw.at

Organizator: Jüdisches Filmfestival Wien Partner: Instytut Polski w Wiedniu

https://youtu.be/f9AuRzwLnEM
https://youtu.be/BFwGqLa_oAo

FOTO WIEN: Romuald Broniarek „One Vision, Parallel

Wystawa prezentuje ponad sto fotografii z archiwum Romualda Broniarka, wybitnego kronikarza socjalistycznej Polski. Ukazuje ona napięcie między oficjalną narracją a rzeczywistością, którą Broniarek dokumentował swoim aparatem.
16 10.2025 Program, Sztuka

Raphael Rogiński prezentuje „Quirim” 🗓

Qirim to nowy projekt gitarzysty i etnomuzykologa Raphaela Roginskiego – medytacyjna podróż do świata dźwięków i duchowości Tatarów krymskich.
13 01.2026 Muzyka, Program

Wien Modern: CHILDREN’S GAMES 🗓

Koncert „Children’s Games” łączy krótkie filmy artysty Francisa Alÿsa o bawiących się dzieciach z całego świata z nowymi utworami muzycznymi międzynarodowych kompozytorów i kompozytorek, ukazując w ten sposób, że kreatywność i zabawa są uniwersalnymi formami wyrazu.
03 11.2025 Muzyka, Program, Teatr