28.04.2023 - 3.05.2023 Film, Program

Festiwal Filmów Żydowskich w Wiedniu: 80. rocznica Powstania w getcie warszawskim

Nagrodzonym Oscarem filmem „Pianista” i fascynującym pełnometrażowym dokumentem „Kto napisze naszą historię” upamiętniamy powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce osiemdziesiąt lat temu.

Nagrodzonym Oscarem filmem „Pianista” i fascynującym pełnometrażowym dokumentem „Kto napisze naszą historię” upamiętniamy powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce osiemdziesiąt lat temu. W ciągu czterech tygodni walk w okresie kwiecień-maj 1943 r. ponad 56 tys. Żydów zostało zabitych przez oddziały SS i policji lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Tylko nielicznym udało się uciec. Teren, na którym znajdowało się getto, był wysadzony blok po bloku.

 

Who Will Write Our History? – 28.04., godz. 18.30 | Metro Kinokulturhaus

Roberta Grossman | PL/USA 2018
Film dokumentalny I 95 min | polska wersja oryginalna z angielskimi napisami

Film opowiada o historyku Emanuelu Ringelblumie, któremu udało się stworzyć tajne archiwum podczas okupacji warszawskiego getta. Archiwum Oyneg Shabes zawiera 30 000 stron dokumentów, zdjęć, plakatów i dostarcza szczegółowych informacji o życiu i śmierci mieszkańców getta. Aby uchronić je przed odkryciem i zniszczeniem przez nazistów, wszystkie materiały archiwalne zostały zapakowane w blaszane pudła i zamurowane w piwnicy szkoły, by po zakończeniu wojny zostały ponownie odkopane na podstawie informacji od współczesnych świadków. Film, który zawiera również sceny z planu oraz wywiady z ekspertami, powstał na podstawie książki amerykańskiego historyka Samuela Kassowa „Ringelblum’s Legacy: The Secret Archive of the Warsaw Ghetto”.

 

Pianista – 03.05., godz. 19.00 | Metro Kinokulturhaus

Roman Polanski | FR/D/PL/GB 2002
Film fabularny I 150 min | wersja oryginalna z niemieckimi i francuskimi napisami

Scenariusz Ronald Harwood | Władysław Szpilman (powieść) Zdjęcia Paweł Edelman Montaż Herve De Luze Muzyka Wojciech Kilar Z Adrienem Brodym, Thomasem Kretschmannem, Emilią Fox, Michałem Żebrowskim i in.
W 1946 roku słynny pianista Władysław Szpilman wydał w Warszawie książkę Śmierć miasta (Pianista – moje cudowne ocalenie). Szpilman opowiada w niej o swoim życiu jako Żyd w latach 1939-1945, a zwłaszcza o przetrwaniu w warszawskim getcie. Wspomnienia te posłużyły Ronaldowi Harwoodowi za podstawę scenariusza filmu fabularnego. Romanowi Polańskiemu, któremu samemu udało się uciec z krakowskiego getta w 1943 roku, udało się uczynić ten film „niemal niewyobrażalnie autentycznym odtworzeniem naszego codziennego życia w getcie warszawskim” (Marcel Reich-Ranicki). Szpilman (Adrien Brody) przeżył dzięki pomocy żydowskiego i polskiego ruchu oporu, a w szczególny sposób dzięki niemieckiemu kapitanowi Wilmowi Hosenfeldowi (Thomas Kretschmann).

 

Wstęp/bilety: www.jfw.at

Organizator: Jüdisches Filmfestival Wien Partner: Instytut Polski w Wiedniu


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program