Poezja od wieków odgrywa istotną rolę w społeczeństwie, szczególnie w trudnych momentach historycznych. Jest ona nośnikiem pamięci, mobilizuje nas do zmian, a także pomaga przetworzyć trudne emocje nie tylko na poziomie osobistym, ale również społecznym, czy narodowym. Dla kobiet, którym przez wieki odbierano prawo głosu i udziału w życiu politycznym czy publicznym, poezja często była jednym z nielicznym narzędzi umożliwiającym im wyrażanie siebie i swoich poglądów.
Ze względu na wiele podobnych doświadczeń i wspólnych elementów historycznych narodu polskiego i ukraińskiego, podczas wieczoru zaprezentowana zostanie poezja tworzona przez kobiety od przełomu XIX i XX wieku do teraźniejszości. Prezentowane utwory będą przeplatane rozważaniami teoretycznymi, które zobrazują widowni związek pomiędzy poszczególnymi okresami w historii poezji kobiecej polskiej i ukraińskiej oraz utworami muzycznymi. Przedstawione zostaną utwory takich poetek, jak m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska, Manuela Gretowska oraz ze strony ukraińskiej Olena Teliha, Lina Kostenko czy Marianna Kijanowska.
Osoby czytające: Mag. Joanna Ziemska (PL), Oleksandra Krushynska (UA), Mariam Avalianii (AT)
Moderacja i wkład teoretyczny: Univ.-Prof. Dr. Dr. h.c. Alois Woldan
Termin: Wt., 9 maja, godz. 18.30
Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny.
Organizator: Ambasada PL w Wiedniu, Ambasada UA w Wiedniu, IP w Wiedniu i Klub Profesorów przy Polskiej Akademii Nauk – Stacji Naukowej w Wiedniu