9.05.2023 Literatura, Program

Kobieca poezja z Polski i Ukrainy

Prezentowane utwory będą przeplatane rozważaniami teoretycznymi, które zobrazują widowni związek pomiędzy poszczególnymi okresami w historii poezji kobiecej polskiej i ukraińskiej oraz utworami muzycznymi.

Poezja od wieków odgrywa istotną rolę w społeczeństwie, szczególnie w trudnych momentach historycznych. Jest ona nośnikiem pamięci, mobilizuje nas do zmian, a także pomaga przetworzyć trudne emocje nie tylko na poziomie osobistym, ale również społecznym, czy narodowym. Dla kobiet, którym przez wieki odbierano prawo głosu i udziału w życiu politycznym czy publicznym, poezja często była jednym z nielicznym narzędzi umożliwiającym im wyrażanie siebie i swoich poglądów.

Ze względu na wiele podobnych doświadczeń i wspólnych elementów historycznych narodu polskiego i ukraińskiego, podczas wieczoru zaprezentowana zostanie poezja tworzona przez kobiety od przełomu XIX i XX wieku do teraźniejszości. Prezentowane utwory będą przeplatane rozważaniami teoretycznymi, które zobrazują widowni związek pomiędzy poszczególnymi okresami w historii poezji kobiecej polskiej i ukraińskiej oraz utworami muzycznymi. Przedstawione zostaną utwory takich poetek, jak m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska, Manuela Gretowska oraz ze strony ukraińskiej Olena Teliha, Lina Kostenko czy Marianna Kijanowska.

Osoby czytające: Mag. Joanna Ziemska (PL), Oleksandra Krushynska (UA), Mariam Avalianii (AT)

Moderacja i wkład teoretyczny: Univ.-Prof. Dr. Dr. h.c. Alois Woldan

 

Termin: Wt., 9 maja, godz. 18.30

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń  

Wstęp/bilety: Wstęp wolny.

Organizator: Ambasada PL w Wiedniu, Ambasada UA w Wiedniu, IP w Wiedniu i Klub Profesorów przy Polskiej Akademii Nauk – Stacji Naukowej w Wiedniu


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program