29.02.2024 Aktualności

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski”

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.

Wizyta jednego z ostatnich naocznych świadków zbrodni nazistowskich oraz byłego więźnia obozów koncentracyjnych, Stanisława Zalewskiego wraz z jego synem i kontynuatorem działań Hubertem Zalewskim w Wiedniu w dniach 28 lutego – 1 marca zaowocowała w szeregiem spotkań oraz prezentacją filmu edukacyjnego, który powstał z inicjatywy Regionu Świadomości (lokalne zrzeszenie gmin Mauthausen, St. Georgen i Langenstein, na terenie których znajdują się obozy Mauthausen oraz Gusen).

Na zaproszenie Ewy Ernst-Dziedzic, posłanki Rady Narodowej z ramienia Partii Zielonych, 28 lutego Stanisław Zalewski spotkał się w austriackim Parlamencie z przedstawicielami partii koalicyjnych oraz opozycyjnych i specjalistami w zakresie polityki pamięci: Martinem Engelbergiem i Peterem Weidingerem (Partia Chadecka), Steffi Krisper (liberalna Partia NEOS), Sabine Schatz (Partia Socjaldemokratyczna) oraz Georgiem Burstmayrem (Partia Zieloni). Spotkanie koncentrowało się na przedstawieniu oczekiwań związanych z upamiętnieniem Gusen.

29 marca, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, odbyło się spotkanie w wiedeńskim biurze Federalnego Urzędu Miejsca Pamięci Mauthausen Memorial z dyrektor Barbarą Glück i jej zespołem. Stanisławowi Zalewskiemu zostały przedstawione plany architektoniczne odnoszące się do powstającego miejsca pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gusen. Spotkanie było również okazją do swobodnej rozmowy z pracownikami merytorycznymi zajmującymi się pracą badawczą.

We współpracy z Regionem Świadomości Mauthausen – Gusen – St. Georgen, zespołem filmowym (Janem Dorferem i Danielem Klinglerem), Wiedeńską Wyższą Szkołą Pedagogiczną oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowany został film o Stanisławie Zalewskim, po którym odbyła się dyskusja z jego bohaterem. W panelu dyskusyjnym z udziałem zastępcy dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzeja Kacorzyka, kierownika pionu edukacji w Mauthausen Memorial Gudrun Blohberger, Martina Krista z platformy edukacyjnej erinnern.at oraz Michaela Koschera z Wyższej Szkoły Pedagogicznej, poruszone zostały takie tematy jak konieczność dostosowywania oferty edukacyjnej w obszarze pamięci do nowych wyzwań i uwarunkowań, a także znaczenie świadectwa świadków historii.

 

Foto: Instytut Polski w Wiedniu


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne