29.02.2024 Aktualności

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski”

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.

Wizyta jednego z ostatnich naocznych świadków zbrodni nazistowskich oraz byłego więźnia obozów koncentracyjnych, Stanisława Zalewskiego wraz z jego synem i kontynuatorem działań Hubertem Zalewskim w Wiedniu w dniach 28 lutego – 1 marca zaowocowała w szeregiem spotkań oraz prezentacją filmu edukacyjnego, który powstał z inicjatywy Regionu Świadomości (lokalne zrzeszenie gmin Mauthausen, St. Georgen i Langenstein, na terenie których znajdują się obozy Mauthausen oraz Gusen).

Na zaproszenie Ewy Ernst-Dziedzic, posłanki Rady Narodowej z ramienia Partii Zielonych, 28 lutego Stanisław Zalewski spotkał się w austriackim Parlamencie z przedstawicielami partii koalicyjnych oraz opozycyjnych i specjalistami w zakresie polityki pamięci: Martinem Engelbergiem i Peterem Weidingerem (Partia Chadecka), Steffi Krisper (liberalna Partia NEOS), Sabine Schatz (Partia Socjaldemokratyczna) oraz Georgiem Burstmayrem (Partia Zieloni). Spotkanie koncentrowało się na przedstawieniu oczekiwań związanych z upamiętnieniem Gusen.

29 marca, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, odbyło się spotkanie w wiedeńskim biurze Federalnego Urzędu Miejsca Pamięci Mauthausen Memorial z dyrektor Barbarą Glück i jej zespołem. Stanisławowi Zalewskiemu zostały przedstawione plany architektoniczne odnoszące się do powstającego miejsca pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gusen. Spotkanie było również okazją do swobodnej rozmowy z pracownikami merytorycznymi zajmującymi się pracą badawczą.

We współpracy z Regionem Świadomości Mauthausen – Gusen – St. Georgen, zespołem filmowym (Janem Dorferem i Danielem Klinglerem), Wiedeńską Wyższą Szkołą Pedagogiczną oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowany został film o Stanisławie Zalewskim, po którym odbyła się dyskusja z jego bohaterem. W panelu dyskusyjnym z udziałem zastępcy dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzeja Kacorzyka, kierownika pionu edukacji w Mauthausen Memorial Gudrun Blohberger, Martina Krista z platformy edukacyjnej erinnern.at oraz Michaela Koschera z Wyższej Szkoły Pedagogicznej, poruszone zostały takie tematy jak konieczność dostosowywania oferty edukacyjnej w obszarze pamięci do nowych wyzwań i uwarunkowań, a także znaczenie świadectwa świadków historii.

 

Foto: Instytut Polski w Wiedniu


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne

Taki był rok 2023! 🗓

Dziękujemy wszystkim Partnerom i Przyjaciołom Instytutu Polskiego w Wiedniu za wszystkie wspaniałe wydarzenia! Życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2024 – świętujcie z nami 50 lat kultury przy Am Gestade! #50JahreKulturAmGestade
03 01.2024 Aktualności, Inne