27.04.2026 Literatura, Program

Prezentacja książki – nowego tłumaczenia „Lalki” Bolesława Prusa oraz dyskusja panelowa

W ramach Polskich Dni 2026 zostanie zaprezentowane nowe niemieckie tłumaczenie słynnej powieści Bolesława Prusa „Lalka”, jednego z kluczowych dzieł europejskiego realizmu.

Data: Poniedziałek, 27.04.2026, godz. 13:00
Miejsce: Schreyvogelsaal-Hofburg, Batthyanystiege, 1010 Wiedeń
Bilety: wstęp wolny

W ramach Dni Polskich (27–29.04.2026), organizowanych przez Instytut Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, świat nauki spotka się z żywą literaturą. Instytut Polski w Wiedniu zaprasza z tej okazji do sali Schreyvogelsaal w Hofburgu na wyjątkowe wydarzenie.

Podczas dyskusji panelowej zatytułowanej Między lalką a perłą zaprezentowany zostanie nowy niemiecki przekład słynnej powieści Bolesława Prusa Lalka, jednego z najważniejszych dzieł europejskiego realizmu. Punktem wyjścia do rozmowy będzie esej noblistki Olgi Tokarczuk Lalka i perła, który otwiera nową perspektywę na ten klasyk literatury.

Po literaturoznawczym wstępie przygotowanym przez dr Jolantę Doschek odbędzie się rozmowa z tłumaczami Lotharem Quinkensteinem i Lisą Palmes o wyzwaniach związanych z przekładem tej złożonej powieści na język niemiecki. Wybrane fragmenty utworu zostaną odczytane w oryginale oraz w nowym tłumaczeniu.

 

Aktualny program Dni Polskich: KOD QR

 


Organizator: Instytut Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego
Partnerzy:
Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada RP w Wiedniu, Dwujęzyczny Wiedeń


Projekcja filmu: 33 zdjęcia z getta 🗓

Wydarzenie ma na celu upamiętnienie ofiar i uczestników powstania w getcie warszawskim, a także pogłębianie wiedzy historycznej i refleksji nad znaczeniem pamięci o Holokauście we współczesnej Europie.
20 04.2026 Film, Program

Pokaz filmowy: Dom Dobry, reż. Wojciech Smarzowski

Mocny film o granicach miłości.
21 04.2026 Film, Program

Wieczór literacki: Osiągnięcia i pasja w w

Prezentacja dwóch książek poświęconych napięciu między ambicją, dyscypliną ciała a wewnętrznym ogniem w balecie. W centrum znajdują się dwie powieści: „Tote Schwäne tanzen nicht” autorstwa Mirenki Čechovej oraz „Das Fest des Feuers” autorstwa Jakuba Małeckiego.
23 04.2026 Literatura, Program